שדות תעופה בלונדון

ללונדון, שהיא כיום העיר המתויירת ביותר בעולם (יחד עם בנגקוק), יש חמישה נמלי תעופה בינלאומיים עיקריים (ועוד כמה קטנים יותר) דרכם מגיעים ללונדון מיליוני נוסעים מכל העולם. לטסים מישראל, חשוב להכיר את שדות התעופה הללו (ארבעה מתוכם נפוצים מאוד בהזמנת טיסות מישראל), וכיצד להגיע מהם למרכז לונדון.

כלל חשוב למגיעים ללונדון כמעט מכל נמלי התעופה – כדאי תמיד להזמין את הנסיעה מהנמל ליעד שלכם מראש, דרך האינטרנט. במיוחד כשמדובר ברכבות, יש תמיד הנחות למזמינים מראש.

נמל התעופה הית׳רו

נמל התעופה הגדול והעמוס ביותר בלונדון (ואחד מהגדולים והעמוסים בעולם), נמצא בגבולותיה המערביים של העיר, במרחק של 26 ק״מ ממרכז העיר. רבות מהטיסות הסדירות (לא לואו-קוסט) מגיעות לאחד מחמשת הטרמינלים שלו (למשל, טיסות אל-על מגיעות לטרמינל מס׳ 4, ובריטיש איירוויז מגיעים תמיד לטרמינל 5, שהוא טרמינל יעודי רק לטיסות שלהם).

אחד מאולמות ההמתנה הרבים של נמל התעופה הית'רו
אחד מאולמות ההמתנה הרבים של נמל התעופה הית'רו

היתרון היחסי של הית׳רו הוא הנוחות שבהגעה ממנו למרכז לונדון – הית׳רו הוא נמל התעופה היחיד בלונדון שהרכבת התחתית (טיוב) מגיעה עד אליו – הקו הכחול (קו פיקדילי) של האנדרגראונד יקח אתכם מהית׳רו למרכז לונדון ב-46 דקות בממוצע, זה אמנם לא מעט (הקו הזה הוא משום מה אחד מהקוים האיטיים בעיר), אבל הוא די נוח, ומגיע ישירות לתחנות מרכזיות בעיר כמו למשל פיקדילי סירקס.

אופציה נוספת היא קו הרכבת הסגול, אליזבת' ליין. הוא מהיר, נח, הוא יוצא מטרמינל 4 (בו נוחתות טיסות אל-על!) ומגיע ממש למרכז העיר (תחנות טוטנהאם קורט רואד, פדינגטון ובונד סטריט).

airalo ad

מומלץ לרכוש ולהטעין בכסף כרטיס Oyster מאחת המכונות בטרמינל טרם העליה לרכבת התחתית. הכרטיס ישמש אתכם גם בשאר הנסיעות שלכם בתחבורה הציבורית בעיר ויתן לכם הנחה מיידית על הנסיעה. מי שמוכן לשלם קצת יותר (טווח מחירים שנע בין 5.5 ל-26.5 פאונד, תלוי כמה זמן מראש מזמינים באינטרנט), יכול לקחת את ה׳הית׳רו אקספרס׳ (Heathrow Express), רכבת מהירה שתיקח אתכם תוך 15-20 דקות בלבד (!) לתחנת פדינגטון שנמצאת טיפ׳לה מערבית למרכז לונדון.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון
 • לינה: מלונות מומלצים בקרבת שדה התעופה הית'רו
 • היתרון: הגעה נוחה / מהירה יחסית למרכז לונדון
 • החסרון: מגיעות אליו רק טיסות סדירות (ויקרות יחסית), הוא ענק ועלול להיות עמוס
 • זמן הגעה ממוצע למרכז לונדון: 46 דקות (ברכבת התחתית)
 • זמן ההגעה הקצר ביותר למרכז לונדון: 15-20 דקות (בהית׳רו אקספרס)
 • מונית ספיישל: 40 דקות, 45-70 פאונד
 • להזמנת הסעה / שאטל  / השכרת רכב

נמל התעופה גטוויק (Gatwick)

נמל התעופה השני בגודלו בלונדון, ונמל התעופה החד-מסלולי העמוס ביותר בעולם, נמצא דרומית ללונדון, במרחק של 45 ק״מ ממרכז העיר. זהו נמל תעופה גדול ומשוכלל, אך מרוחק קצת יותר ממרכז העיר מאשר הית׳רו, ולמרות זאת הוא נמצא ב׳מקום טוב באמצע׳ לעומת נמלי התעופה האחרים שבצפון לונדון (לוטון וסטנסטד) שמרוחקים ממרכז העיר יותר ממנו. כמו במקרה של הית׳רו, גם כאן יש את הדרך הזולה והאיטית יותר להגיע למרכז העיר – דרך אוטובוס (Easybus, שעה בממוצע), או הדרך היקרה יותר והמהירה –  ה׳גטוויק אקספרס׳, שתיקח אתכם לתחנת ויקטוריה תוך חצי שעה בלבד ותעלה לכם בסביבות ה-18.5 פאונד. בגדול, אני ממליץ על גטוויק כעדיפות השניה כשאין טיסות להית׳רו (אלא אם אתם מתכננים לשהות רוב הזמן בצפון לונדון), רק שלפעמים הטיסות אליו בחברות הלואו קוסט איזיג׳ט ו-Wizz למשל לא כל כך נפוצות כמו לנמל התעופה לוטון.

שימו לב! – אם בכל זאת הלכתם על האופציה של אוטובוס, כדאי לקחת את אלו של easyBus שיביאו אתכם למרכז לונדון תוך שעה, ולא את National Express שיביאו אתכם למרכז לונדון תוך שעתיים!

נהגוס - פרסום לרוחב
 • לינה: מלונות מומלצים בקרבת שדה התעופה גטוויק
 • היתרון: גם טיסות לואו קוסט מגיעות אליו לפעמים, לא רחוק בטירוף ממרכז לונדון כמו נמלי התעופה הצפוניים, יש רכבת מהירה יחסית למרכז
 • החסרון: אם לא מוכנים לשלם לגטוויק אקספרס, אין מצב להגיע למרכז לונדון תוך פחות משעה
 • זמן הגעה ממוצע למרכז לונדון: שעה (דרך אוטובוסים של easyBus)
 • זמן ההגעה הקצר ביותר למרכז לונדון: 30 דקות (דרך רכבת ה-Gatwick Express)
 • מונית ספיישל: שעה ורבע, 90 פאונד
 • להזמנת הסעה / שאטל  / השכרת רכב
נמל התעופה החד-מסלולי העמוס בעולם. גטוויק
נמל התעופה החד-מסלולי העמוס בעולם. גטוויק

נמל התעופה לוטון (Luton)

נמל התעופה הרביעי בגודלו בלונדון, אבל השלישי בעדיפות מבחינת המרחק ממרכז לונדון, ולכן אני ממקם אותו לפני סטנסטד, שגדול ממנו. בשנים האחרונות יותר ויותר טיסות מישראל (וממדינות מזרח אירופה) מגיעות אליו, ולא רק של חברות לואו-קוסט אלא גם של אל-על.

מרוב שטיסות מישראל ואליה נפוצות מכאן, תוכלו להמיר ישירות משקלים לפאונדים באחד מדוכני הצ'יינג' בלוטון, במידה ונתקעתם/שכחתם. אגב, זהו ׳נמל הבית׳ של חברת איזי ג׳ט, ונמל תעופה שמשרת בעיקר טיסות בין לונדון לרחבי אירופה. לוטון ממוקם כ-55 ק״מ צפונית-מערבית למרכז לונדון, מחוץ לגבולותיה החיצוניים של העיר. אם הבחירה שלכם היא בין לוטון לסטנסטד, ברוב המקרים הייתי ממליץ לבחור בלוטון כ”רע במיעוטו”, רק בגלל שהמרחק ממרכז העיר, והקישוריות בעזרת רכבות קצת יותר נוחים ומהירים מאשר סטנסטד.

האופציה המהירה ביותר תהיה לקחת את הרכבת של East Midlands Trains במחיר של 16 פאונד לכיוון או 26.50 להלוך-חזור, שתביא אתכם לתחנת St. Pancras (הסמוכה לתחנת קינג׳ס קרוס), בתוך 37 דקות בלבד (שכוללים את ה-10 דקות שלוקח להגיע באוטובוס מהטרמינל לתחנת הרכבת). נסיעה רגילה ברכבת (ולאחר מכן החלפה לטיוב כדי להגיע למרכז לונדון), תיקח לכם בממוצע 45 דקות ותעלה לכם סכום דומה (14.5 פאונד). האופציה הזולה ביותר היא אוטובוס (מחירים שנעים בין 5 ל-12 פאונד לכיוון), אבל זמני ההגעה למרכז לונדון באוטובוסים מלוטון ארוכים משמעותית מהרכבות (שעה וחצי בד״כ), ולכן אני פחות ממליץ.

 • לינה: מלונות מומלצים בקרבת שדה התעופה לוטון
 • היתרון: קצת יותר עדיף מסטנסטד מבחינת ההגעה למרכז לונדון, הרבה טיסות לואו-קוסט מגיעות אליו, טרמינל חדש יחסית עם דיוטי-פרי נחמד ופאב יפה בחזור
 • החסרון: מרוחק יחסית ממרכז לונדון, קצת מציק הקטע הזה שצריך לקחת אוטובוס מהטרמינל לחחנת הרכבת
 • זמן הגעה ממוצע למרכז לונדון: 45 דקות (רכבת), שעה וחצי (אוטובוס)
 • זמן ההגעה הקצר ביותר למרכז לונדון: 37 דקות (רכבת של East Midlands)
 • מונית ספיישל: שעה, 96 פאונד
 • להזמנת הסעה / שאטל  / השכרת רכב
משמש בעיקר לטיסות פנים-אירופאיות זולות, ולישראל. נמל התעופה לוטון
משמש בעיקר לטיסות פנים-אירופאיות זולות, ולישראל. נמל התעופה לוטון

נמל התעופה סטנסטד (Stansted)

נמל התעופה השלישי בגודלו בלונדון, הוא המרוחק ביותר ממרכז לונדון מבין חמשת שדות התעופה הבינלאומיים הראשיים של העיר – ממוקם 63 ק״מ צפונית-מזרחית ללונדון. זהו אומנם נמל התעופה הפחות מועדף עלי מבין כולם, אבל מבחינה היסטורית הוא החשוב מכולם – במהלך מלחמת העולם השניה שימש סטנסטד, שהוקם בשיאה של המלחמה בשנת 1943, כנמל התעופה של טייסות המפציצים הבריטים והאמריקאים, ואף שימש כמחנה לשבויי מלחמה גרמניים. היה לו גם תפקיד חשוב בנצחון בעלות הברית במלחמה (בדומה לנמל התעופה הקטן יותר בדרום-מזרח לונדון, Biggin Hill Airport, שגם לו היה תפקיד חשוב במלחמה, אך הוא הרבה פחות מוכר כיום).

אחרי המלחמה עברו שנים רבות עד שסטנסטד נעשה נמל תעופה מסחרי פעיל (באמצע שנות השישים), כשהמטרה הראשונית היתה להוריד קצת עומס מהית׳רו וגטוויק, וכך הפך סטנסטד לנמל התעופה השלישי בגודלו מבין נמלי התעופה המשרתים את לונדון (ולרביעי בבריטניה כולה).

הדרך המהירה ביותר (ובעיני המשתלמת ביותר) להגיע מסטנסטד למרכז לונדון היא דרך ה״סטנסטד אקספרס״ (Stansted Express), רכבת מהירה שתביא אתכם למרכז לונדון (תחנת Liverpool Stree) תוך 45 דקות (לא רע בכלל בהשוואה לאלטרנטיבות) במחיר של 17 פאונד (ישנה כרגיל הנחה למזמינים מראש באינטרנט, ומי שיזמין חודש מראש יכול להשיג כרטיס לכיוון אחד ב-6 פאונד בלבד!). באוטובוס הנסיעה קצת יותר ארוכה, ולוקחת בממוצע שעה ו-45 דקות עד שעתיים, תלוי בחברה איתה נוסעים וביעד (Terravision ו-easyBus מהירות יותר מ-National Express).

 • לינה: מלונות מומלצים בקרבת שדה התעופה סטנסד
 • היתרון: הרבה חברות לואו-קוסט מגיעות אליו, יש רכבת שלוקחת 45 דקות למרכז לונדון ועולה החל מ-6 פאונד למזמינים מראש באינטרנט
 • החסרון: המרוחק ביותר ממרכז לונדון, זמן הנסיעה לחסכנים עלול להגיע לשעתיים
 • זמן הגעה ממוצע למרכז לונדון: שעה ו-45 דקות
 • זמן ההגעה הקצר ביותר למרכז לונדון: 45 דקות (סטנסטד אקספרס)
 • מונית ספיישל: שעה, 105 פאונד
 • להזמנת הסעה / שאטל  / השכרת רכב
המרוחק ביותר ממרכז העיר. נמל התעופה סטנסטד
המרוחק ביותר ממרכז העיר. נמל התעופה סטנסטד

נמל התעופה לונדון סיטי (London City)

נמל התעופה לונדון סיטי הוא למעשה הקרוב ביותר למרכז העיר, רק 13 ק״מ מזרחית למרכז לונדון, אבל הסיכוי שתמצאו טיסות מישראל אליו נמוך, שכן מדובר בנמל התעופה הקטן ביותר מבין נמלי התעופה הבינלאומיים, וכזה שמשמש בעיקר טיסות פרטיות של אנשי עסקים. מדובר בנמל תעופה חדש יחסית, שהוקם בשנות השמונים, כדי לענות על הצורך להביא אנשי עסקים במהירות ונוחות לשני איזורי העסקים והבנקאות המובילים בלונדון – הסיטי וקנארי וורף. מבין נמלי התעופה של לונדון, לונדון סיטי זוכה באופן קבוע לדירוג הגבוה ביותר של שביעות הרצון של הנוסעים, והוא היה נמל התעופה הראשון בבריטניה שסיפק אינטרנט אלחוטי מהיר בחינם.

במרחק קצר יחסית משדה התעופה ׳לונדון סיטי׳. הסיטי של לונדון
במרחק קצר יחסית משדה התעופה ׳לונדון סיטי׳. הסיטי של לונדון

דרכי ההגעה מלונדון סיטי למרכז העיר (או לאיזורי העסקים של לונדון) נוחות ומגוונות, וכוללות את ה-DLR (הרכבת הקלה האוטומטית שפועלת באיזור מזרח לונדון, ומחוברת למערכת האנדרגראונד במספר תחנות), שתביא אתכם למרכז לונדון תוך חצי שעה, רכבת רגילה (תלוי ביעד), או דרך אוטובוסים, מסע שעלול לקחת הרבה יותר זמן. מכיוון שהנמל משרת בעיקר אנשי עסקים וקרוב יחסית למרכז לונדון, מונית ספיישל ממנו לעיר תעלה לרוב בסביבות 30-35 פאונד ותקח אתכם למרכז העיר תוך חצי שעה בלבד.

 • לינה: מלונות מומלצים בקרבת שדה התעופה לונדון סיטי
 • היתרון: נמל התעופה הקרוב ביותר למרכז לונדון, נמצא רק 13.5 ק״מ מזרחית לעיר. מתאים בעיקר לאנשי עסקים ובנקאים
 • החסרון: כמעט ואין טיסות מסחריות רגילות שמגיעות אליו. מיועד בראש ובראשונה לטיסות עסקים, טיסות פנימיות וטיסות פרטיות
 • זמן הגעה ממוצע למרכז לונדון: חצי שעה
 • זמן ההגעה הקצר ביותר למרכז לונדון: 25-28 דקות (ברכבת או מונית)
 • מונית ספיישל: חצי שעה, 35 פאונד
 • להזמנת הסעה / שאטל  / השכרת רכב

שאלות ותשובות

איזה שדה תעופה הוא הקרוב ביותר למרכז העיר?

השדה שקרוב ביותר בקו אווירי למרכז לונדון הוא לונדון סיטי, אבל יחסית נדיר שתמצאו אליו/ממנו טיסות מסחריות מישראל. במקום השני הית׳רו, נמל התעופה הגדול ביותר, שאמנם מרוחק 55 דקות-שעה ממרכז לונדון, אך יש ממנו רכבת תחתית ישירות למרכז לונדון, וגם רכבת מהירה (הית׳רו אקספרס), שתביא אתכם למרכז לונדון תוך 30 דקות בלבד. כאן תוכלו לשכור רכב ולנהוג איתו משדה התעופה למרכז העיר.

באיזה שדה תעופה בלונדון הכי כדאי לנחות?

אין לכך תשובה חד משמעית. בגדול, יש שיעדיפו את הית׳רו, שכן מדובר בנמל תעופה גדול עם גישה יחסית נוחה למרכז העיר דרך הרכבת התחתית, אך אחרים יעדיפו למשל את לוטון, שדה בינוני-קטן בגודלו שיש ממנו גישה נוחה יחסית לצפון לונדון (למשל לאזורים שהיהודים גרים בהם). אחרים יעדיפו נמלי תעופה כמו לונדון סיטי או גטוויק ואפילו סטנסטד, לכן אין לכך תשובה חד משמעית. כמובן שגם מחירי הטיסות הן גורם משפיע על ההחלטה.

מהם המרחקים של שדות התעופה השונים למרכז לונדון?

תלוי כמובן כיצד מתניידים מכל שדה לעיר, אבל בגדול הממוצע הוא שעה/שעה וחצי להגעה מכל שדה למרכז העיר (תלוי גם היכן לנים בלונדון, זכרו שמדובר בעיר עצומה):
הית׳רו – 55 דקות ברכבת התחתית / 30 דקות ברכבת המהירה
לוטון – בסביבות שעה ורבע / שעה וחצי ברכבת או במונית / שאטל
סטנסטד – ישנן דרכים מגוונות להגיע ממנו למרכז לונדון, לרוב מדובר באזור השעה/שעה וחצי
גטוויק – בסביבות ה-45 דקות עד שעה ורבע, לרוב באמצעות רכבת הגטוויק אקספרס
לונדון סיטי – בסביבות ה-35/45 דקות

איזה שדה תעופה מציע את הטיסות הזולות ביותר ללונדון וממנה?

מחירי הטיסות ללונדון משתנים כל הזמן, אך לרוב הטיסות הסדירות והיותר יקרות יתבצעו דרך נמל התעופה הית׳רו (Heathrow), וטיסות הלואו-קוסט יתבצעו מנמלי התעופה הקטנים יותר, למשל לוטון (Luton) או גטוויק (Gatewick). כמובן שיכולים להיות גם מקרים יוצאי דופן, אך לרוב ככה זה עובד. טיסות זולות תוכלו למצוא פה.