ראיון עם אחד מאמני הגרפיטי האהובים עלי בלונדון – Woskerski

אמנים רבים פעילים בלונדון בכלל ובשכונת שורדיץ׳ בפרט, אבל אמן אחד מצליח פעם אחר פעם להתבלט מעל כולם, עם מגוון רחב של ציורים בצבעים בוהקים, שמשלבים היפר-ריאליזם עם הגזמה, ולפעמים גם דמויות מעניינות מהתרבות הפופולרית או האנשה של פירות למשל. לאמן המוכשר כמו שד הזה קוראים ווסקרסקי (Woskerski), והוא מצייר על קירות לונדון מאז שנת 1997. לצד ציורי קיר, הוא מצייר גם על קנבס, ומתמחה ברישומים ודיוקנאות. צירפתי לכאן כמה מציורי הקיר השווים שלו, שצילמתי במהלך הסיורים בשכונת שורדיץ׳ ב-2019-2020.

באופן כללי, את Woskerski אופף מעטה חשאי-משהו. קשה למצוא עליו כל מידע באינטרנט, ופרט לעובדה שהוא החל לצייר בשנת 1997 ושהוא מתגורר בלונדון, אין שום מידע אחר, לא משנה כמה עמוק חופרים. לא השם הפרטי, לא מאיפה הוא במקור, לא סיפור אישי מעניין, נאדה. כנראה שהבן אדם חרד לפרטיות שלו, או נהנה ממעטה של חשאיות כמעט אנונימית. גם לראיין אותו היה קצת מאתגר, ולקחו לי כמה שבועות טובים עד שהצלחתי. לשמחתי הוא ענה ברצון על השאלות שלי, אבל ביקש שלא לחשוף מהיכן הוא במקור. נו טוב.

דיוקנים היפר-ריאליסטים. ציורי קיר של ווסקרסקי בשורדיץ׳
דיוקנים היפר-ריאליסטים. ציורי קיר של ווסקרסקי בשורדיץ׳
היי, לפני שנתחיל, בשום מקום לא מוזכר השם הפרטי שלך. האם תהיה מוכן לחשוף אותו?

כן, השם הוא דיויד.

מה גרם לך להתחיל לצייר על קירות?

ראיתי כמה ציורי קיר מהממים והחלטתי שבא לי לנסות בעצמי.

איך אתה מחליט מה לצייר, למשל למה החלטת לצייר דווקא את האבטיח, את ג׳יי זי או את מיסטר בין?

האמת שזה תלוי בקיר עצמו ובמיקום, אבל גם בנושאים אקטואליים. האבטיח למשל זו דמות שאני עובד עליה כבר הרבה זמן, זו בעיני דמות מאוד אוניברסלית, ומשהו שאפשר לצייר בכל מקום וכמעט כולם יכולים להתחבר לזה. מיסטר בין לעומת זאת היה ציור שאחד מהלקוחות שלי דחה בטענה שהוא ״מוגזם״ מדי, אז החלטתי בכל זאת להשתמש בו, ולונדון הייתה המקום היחיד שראוי בעיני לצייר את הדמות הזו. מכניס חיים לפירות וירקות. ווסקרסקי בפעולה

airalo ad
לפעמים קורה שאני רוצה להראות למטיילים ציור שלך, ומתבאס לגלות שהוא נמחק ושציירו במקומו (או עליו) משהו אחר. איך אתה מרגיש כשזה קורה?

אני בעננים! (צוחק). אם היצירה הייתה מספיק זמן על הקיר, והציור שמחליף אותה איכותי, לא אכפת לי. אבל אם מדובר בוונדליזם, כתובות tagging סתמיות או קשקושים חסרי מהות, כמובן שזה גרוע בעיני, אבל אם אני יכול לתקן ציור שלי שהושחת, אני לרוב אעשה את זה.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון
מלבד הערך האמנותי, יש מסר מסוים שאתה מנסה להעביר בציורים שלך?

אני בעיקר אוהב לגרום לאנשים לחייך. אוהב לגרום לאנשים לחייך. ציורי קיר של ווסקרסקי בשורדיץ׳

מי האמנים שהכי השפיעו עליך?

יש הרבה יותר מדי כאלה. בגדול אני שואב השראה מאמני גרפיטי, קליגרפיה, אמנות מופשטת, סוריאליזם ועוד המון דברים. הרשימה שלי ארוכה מאוד.

נהגוס - פרסום לרוחב
יוצא לך לצייר גם מחוץ לבריטניה לפעמים?

האמת שכן, יוצא לי, אבל אני מתכנן לעשות את זה אפילו יותר. 

ולסיום, מה השאיפות שלך להמשך?

לצייר יותר, להמשיך לגדול כאמן, להכיר עוד חברים נפלאים וליהנות מכל הדרך.

מושפע מהמון אמנים וסגנונות. ציור קיר של ווסקרסקי ליד תחנת שורדיץ׳ היי סטריט
מושפע מהמון אמנים וסגנונות. ציור קיר של ווסקרסקי ליד תחנת שורדיץ׳ היי סטריט

את הציורים של Woskerski ושל אמנים מעולים נוספים ניתן לראות במהלך סיורי האוכל ואמנות הרחוב שלי בשכונת שורדיץ׳ הצבעונית והמפתיעה במזרח לונדון.