תיאטרון הגלוב – על העבר וההווה של אחד ממוסדות התרבות החשובים בלונדון

תאטרון ה׳גלוב׳ (The Globe Theatre) המקורי נבנה בשנת 1598 על הגדה הדרומית של התמזה (משום שהכנסייה ראתה אז בתאטרון דבר מתועב ולא הרשתה להקים תאטראות בתוך חומותיה של לונדון, ששכנה מצפון לנהר) והיה תאטרון הבית של הלהקה שאליה השתייך וויליאם שייקספיר, שאף השתתף במימון הקמתו, ובו הוצגו מחזות רבים שלו.

התאטרון נבנה בצורת אמפיתאטרון בעל 3 קומות, הכיל כ-3,000 מקומות וכלל אזור ישיבה מקורה ואזור לא-מקורה בקדמת הבמה המכונה ׳החצר׳, שבו עמדו הצופים ששילמו פחות על כרטיס עמידה (כך נהוג ב׳גלוב׳ גם כיום).

תיאטרון הגלוב של שייקספיר בלונדון
מבנה תיאטרון הגלוב של שייקספיר בלונדון

בשנת 1613, במהלך הצגה של ׳הנרי השמיני׳ נורה פגז תותח שהצית את גג הקש של הגלוב, והוא עלה בלהבות ונהרס. כעבור שנה נפתח מחדש (הפעם עם גג רעפים), אך לבסוף נסגר שוב ונהרס כליל בשנת 1644 ועל חורבותיו הוקם מבנה מגורים.

המיקום המדוייק של ה׳גלוב׳ לא היה ידוע עד שיסודותיו התגלו בשנת 1989. מכיוון שגם הבניין שנבנה מעליו היה בניין היסטורי מהמאה ה-18 שנועד לשימור, הוחלט בשנות ה-90 של המאה ה-20 לבנות מחדש את ה׳גלוב׳ במיקום חדש, לא רחוק מהמיקום המקורי (כ-200 מטרים), גם הוא על הגדה הדרומית של התמזה.

התאטרון המשוחזר נפתח ב-1997 בשם ׳הגלוב של שייקספיר׳, לצד מרכז מבקרים, ומוקדש כולו למורשת ולמחזותיו של שייקספיר. המבנה נבנה בדיוק ובתאימות מלאה לתכניות המבנה המקוריות, ואף עם אותו גג קש שאפיין את ה׳גלוב׳ הראשון – ולמעשה זהו המבנה הראשון בלונדון שקיבל היתר לגג קש מאז השריפה הגדולה של לונדון ב-1666. לקח שמונה שנים לזכות בהיתר כזה, שניתן בתנאי שיותקנו בגג אמצעי כיבוי אש (וכך נעשה).

airalo ad

מאז מועלים ב׳גלוב׳ קשת רחבה של מחזותיו של שייקספיר, כמו גם תערוכות שונות העוסקות בחייו, ביצירותיו ובאלמנטים שונים של הצגותיו (למשל תלבושות ופריטים מיוחדים).

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

חשוב לדעת לפני שמבקים בגלוב

לחובבי שייקספיר אני ממליץ לבקר בעיירה בה נולד שייקספיר, סטרטפורד-אפון-אייבון (Stratford-upon-Avon) שנמצאת במרחק של שעתיים ברכבת צפונית ללונדון, עיירה יפהפייה שבה תוכלו בין השאר לבקר בבית בו נולד שייקספיר (Sheakspeare’s Birthplace), ובביתה של אשתו אן האת׳וויי (Anne Hathawys’s Cottage) ובו גן פסלים עם יצירות המושפעות ממחזותיו. העיירה היא גם המרכז של חברת התיאטרון השייקספירי והתאטרון שלה Royal Shakespeare Theatre  שגם בו מועלים מחזות רבים של שייקספיר ואחרים. כמו כן מדובר גם בעיירת שוק אנגלית יפה, עם מדרחוב, נהר שכיף לשוט בו (ממליץ), בתים יפים ואווירה מיוחדת.

שייקספיר מתעורר לחיים. תיאטרון ה׳גלוב׳:

נהגוס - פרסום לרוחב