מוזיאונים בלונדון

לונדון היא מעצמת מוזיאונים, ואחת מהערים הטובות בעולם לאוהביהם ולשוחרי התרבות והאמנות. בלונדון מאות מוזיאונים וגלריות (לפחות 300!), כולל עשרות מוזיאוני ענק מהטובים בתחומם בעולם, לצד מוזיאונים קטנים יותר ומיוחדים. הבונוס – כמעט בכל המוזיאונים בלונדון הכניסה היא חינם אין כסף. כן, שמעתם נכון. נתחיל בזה שבכל המוזיאונים הלאומיים/מלכותיים הכניסה חינם (מלבד תערוכות מיוחדות, שאליהן הכניסה בתשלום) וזה כולל מוזיאונים מושקעים במיוחד כמו מוזיאון ההיסטוריה של הטבע, המוזיאון הבריטי, מוזיאון ויקטוריה ואלברט ומוזיאון המדע.

חשוב לזכור שלמרות שהכניסה לרוב המוזיאונים בעיר היא חינם, עדיין יש מספר מוזיאונים וגלריות (בעיקר בבעלות פרטית) שגובים דמי כניסה (לרוב לא גבוהים), וכמו כן לעתים, במיוחד בעונות התיירות העמוסות, מוזיאונים מסוימים בעיר עלולים להיות עמוסים במיוחד, ולכן אם תרצו להימנע מהתורים הארוכים בכניסה, מומלץ לרכוש כרטיסים לאחת המתערוכות הלא-חינמיות המציגות במוזיאון, מה שלרוב יקנה לכם ׳פטור׳ מעמידה בתור.

בלונדון כאמור מבחר עצום של מוזיאונים – ממוזיאוני ענק מושקעים וגדולים ועד למוזיאונים הזויים ואלטרנטיביים שמוקדשים לנושא מאוד ספציפי. ממוזיאון למניפות ועד למוזיאון לחדרי ניתוח. או מוזיאונים שמוקדשים לאוספים מיוחדים של אנשים יוצאי דופן. בלונדון כמעט כל אחד יכול למצוא מוזיאונים שיעניינו אותו וכדי להקל עליכם הכנתי כאן רשימה של מיטב המוזיאונים בעיר, כולל מפה של כל המוזיאונים שתוכלו להשתמש בה בטיול שלכם. את המוזיאונים חילקתי לפי נושאים ותחומי עניין, כדי להקל עליכם להתמצא ולחפש. אתם מוזמנים לעבור על הרשימה, להשתמש במפה ומכיוון שבעמוד הזה יש יותר מ-4500 מילים, אתם מוזמנים ללחוץ Ctrl+F ולחפש מוזיאונים שמעניינים אתכם כבר עכשיו. בהצלחה!

מפת המוזיאונים של לונדון

תוכן העניינים
 1. מפת המוזיאונים של לונדון
 2. מוזיאונים להיסטוריה / מוזיאונים בנושאים כלליים
 3. מוזיאונים להיסטוריה בלונדון
 4. מוזיאונים וגלריות לאמנות בלונדון
 5. מוזיאונים לעיצוב, מיתוג ועיצוב תעשייתי בלונדון
 6. מוזיאוני מדע, טכנולוגיה ורפואה בלונדון
 7. מוזיאונים באתרים מיוחדים ואתרים היסטוריים בלונדון
 8. אוספי אמנות ואוספי עתיקות בלונדון
 9. גנים, מוזיאונים בוטניים וזואולוגיים בלונדון
 10. מוזיאוני מוזיקה בלונדון
 11. מוזיאוני סרטים וקולנוע בלונדון
 12. מוזיאוני מלחמה וצבא בלונדון
 13. מוזיאוני ספורט בלונדון
 14. מוזיאונים על גבי ספינות / מוזיאונים צפים בלונדון
 15. מוזיאונים בנושאים שונים ברחבי לונדון
 16. מוזיאונים בבתים של אנשים חשובים / ידועים / מפורסמים
 17. מוזיאונים בלונדון שמציגים אוספים מיוחדים
 18. לכל הפוסטים שלי על מוזיאונים בלונדון
 19. שאלות ותשובות

מוזיאונים להיסטוריה / מוזיאונים בנושאים כלליים

המוזיאון הבריטי – The British Museum

המוזיאון הבריטי הוא המוזיאון הציבורי הראשון בעולם (הוקם בשנת 1753), ומהמוזיאונים הגדולים, החשובים והמתוירים ביותר בעולם. מדובר במוזיאון שמוקדש לתולדות האנושות האמנות והתרבות וכולל למעלה מ-8 מיליון עתיקות, יצירות ופריטים, שנועדו לספר את תולדות האנושות מראשיתה ועד לימינו. יש כאן אינסוף אוספים ודברים מעניינים לראות.

המוזיאון מפורסם גם בשל המחלוקת שהוא מעורר, שכן ישנם אנשים הקוראים להשבת חלק מהפריטים שנלקחו לכאן בעידן הקולוניאליזם הבריטי (למשל מהפירמידות במצרים) בחזרה למדינות המוצא שלהם, בעוד התומכים במוזיאון טוענים שהמוזיאון שומר על המוצגים בצורה הטובה ביותר, טוב מאשר במדינות מהן נלקחו המוצגים.

ה-Museum Mile

מייל המוזיאונים של לונדון הוא לא מוזיאון אחד אלא רצועה של מוזיאונים וגלריות שמשתרע על פני מייל אחד (לכן השם), באזור שכונת בלומסברי.

חלק מהמוזיאונים במייל מוכרים, כמו המוזיאון הבריטי ומוזיאון התחבורה בקובנט גרדן. אבל רוב המוזיאונים קטנים יחסית ופחות מוכרים:

מוזיאון המייסדים (The Foundling Museum): מוזיאון זה מספר את סיפורו של בית החולים Foundling, ארגון הצדקה לילדים הראשון בבריטניה וכיום גם גלריה לאמנות ציבורית. המבקרים יכולים לחקור את ההיסטוריה של בית החולים ואת ייעודו לטפל בילדים, ובנוסף גם את הקשר שלו לדמויות בולטות כמו המלחין הנדל.

airalo ad

מוזיאון הבנייה החופשית (Museum of Freemasonry): ממוקם באולם הבונים החופשיים בקובנט גרדן. המוזיאון בוחן את ההיסטוריה הארגון המסתורי והנודע, באמצעות אוסף עצום של חפצים, כולל אמנות הבונים החופשיים, כלי כסף, פורצלן וציורים.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

מוזיאון האמנות של אוניברסיטת UCL: מוזיאון שמחזיק באוסף יצירות האמנות שבבעלות אוניברסיטת UCL. הוא כולל יצירות של אמנים בריטים בולטים, וגם פריטים שמספקים הצצה אל ההיסטוריה העשירה של החינוך לאמנות בבריטניה.

מוזיאון פטרי לארכיאולוגיה מצרית (Petrie Museum of Egyptian Archaeology): מוזיאון, גם הוא בבעלות UCL, עם אוסף נרחב של ארכיאולוגיה מצרית וסודנית, המאיר את ההיסטוריה, התרבות והמנהגים הדתיים של מצרים העתיקה.

נהגוס - פרסום לרוחב

מוזיאונים נוספים כוללים את מוזיאון צ'רלס דיקנס, מוזיאון ג'ון סואן, מוזיאון האנטריאן וקולקציית וולקאם, עליהם נפרט בהמשך הכתבה.

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע – Natural History Museum

מתי לאחרונה עמדתם מתחת לשלד של דינוזאור ענק או דגם בגודל טבעי של לוויתן כחול? מוזיאון הנצ'ורל היסטורי בקריית המוזיאונים של קנזינגטון הוא ה-מקום לחובבי הטבע והטבע הפרהיסטורי.

מסע בעקבות היצורים ההזויים והמיוחדים שחיו וחיים בעולם שלנו מאז ועד היום. אוסף מרשים וכמעט אינסופי של שלדים, פוחלצים, מינרלים, אבנים, צדפים ועוד.

לאתר הרשמי של הנצ׳ורל היסטורי (מוזיאון ההיסטוריה של הטבע)

מומלץ לחובבי טבע ובעלי חיים. מוזיאון ההיסטוריה של הטבע
מומלץ לחובבי טבע ובעלי חיים. מוזיאון ההיסטוריה של הטבע 

המוזיאון הימי המלכותי – National Maritime Museum

המוזיאון הימי החשוב בעולם. מוזיאון שמוקדש לספנות, ים, לסיפורים והאוצרות של מגלי הארצות והספנים ששינו את העולם.

המוזיאון, שבשכונת גריניץ׳ היפהפייה, כולל בין השאר יצירות אמנות הקשורות בים, ממצאים היסטוריים, מפות, מצפנים, עוגנים ועוד. בשנת 2008 תרם סמי עופר 20 מיליון פאונד לבניית אגף חדש במוזיאון, וזהו הסכום הגבוה ביותר אי פעם שנתרם למוסד תרבותי באנגליה.

לאתר הרשמי של המוזיאון הימי המלכותי

המוזיאון הימי החשוב בעולם. המוזיאון הימי המלכותי בגריניץ׳
המוזיאון הימי החשוב בעולם. המוזיאון הימי המלכותי בגריניץ׳

מאדאם טוסו – Madame Tussauds (מוזיאון השעווה)

הסניף הראשי של רשת מוזיאוני בובות השעווה, שהחלה בלונדון והפכה לרשת עם יותר מ-25 מוזיאוני שעווה ברחבי העולם.

בסניף בלונדון למעלה מ-300 דמויות שעווה ריאליסטיות, מבית המלוכה ועד לשחקנים, ספורטאים ומוזיקאים מפורסמים. עלול להיות עמוס ומתוייר, וכדאי לרכוש כרטיסים מראש.

למעלה מ-300 דמויות שעווה ריאליסטיות של ידוענים מכל התחומים. מאדאם טוסו
למעלה מ-300 דמויות שעווה ריאליסטיות של ידוענים מכל התחומים. מאדאם טוסו

מוזיאון הבנק של אנגליה – Bank of England Museum

מוזיאון בסיטי של לונדון המוקדש להיסטוריה של הבנקאות, הכלכלה הבריטית, המסחר, הזהב, המטבעות ועוד. הבנק עצמו הוקם לפני למעלה מ-300 שנה (1694) ושוכן במבנה רומי מרשים.

במוזיאון תמצאו שטרות ומטבעות עתיקים, מסמכים היסטוריים הקשורים למסחר ועסקאות, מיצגים על בנקאות וכלכלה (חלקם אף מתאימים לילדים!) ועוד.

מוזיאון ההאנטריאן – Hunterian Museum

במוזיאון האנטריאן במכללה המלכותית לכירורגיה באנגליה נמצא אחד מאוספי האנטומיה והפתולוגיה המוזרים והמשוגעים ביותר בעולם.

יש כאן עוברי אדם משומרים, שלדים של מוטציות אנושיות ושל בעלי חיים וגם אוסף גדול של המנתח ג'ון האנטר מהמאה השמונה עשרה (בתקופה בה לא היו כללי אתיקה מפותחים במיוחד…).

לאתר הרשמי של מוזיאון האנטריאן

מוזיאונים להיסטוריה בלונדון

מוזיאון לונדון – Museum of London

מוזיאון שכולו מוקדש להיסטוריה ולסיפור של עיר אחת ספציפית – לונדון.

גלו את הסיפור של אחת הערים החשובות והמשפיעות בעולם והאנשים שלה, מהתקופה הפרהיסטורית דרך האימפריה הרומית ועד לימינו.

לאתר הרשמי של מוזיאון לונדון

מוזיאון התחבורה של לונדון – London Transport Museum

מסע בזמן לעולם העשיר וההיסטורי של התחבורה והתחבורה הציבורית של לונדון, עוד בימים שהיא נחשבה לעיר הכי גדולה ומורכבת בעולם.

יש כאן למעלה מ-450,000 פריטים שלונדונפילים ישמחו לראות, כולל אוסף אוטובוסים וכלי רכב מרשימים ומיוחדים.

לאתר הרשמי של מוזיאון התחבורה של לונדון

המוזיאון של אזור הרציפים ונמל לונדון – Museum of London Docklands

מוזיאון המוקדש להיסטוריה ולחשיבות של איזור הרציפים במזרח לונדון ושל מה שהיה פעם הנמל הגדול בעולם – נמל לונדון.

לאתר הרשמי של מוזיאון הרציפים של לונדון

מוזיאון ברונל – Brunel Museum

מוזיאון שהוקם היכן ששכן "בית המנועים" שהקים המהנדס הבריטי החשוב איזמבארד ברונל, ונועד לשאוב מים מ׳תעלת התמזה׳, התעלה הראשונה שנבנתה בהצלחה מתחת לנהר, בשנים 1825-1843.

לאתר הרשמי של מוזיאון ברונל

מוזיאונים וגלריות לאמנות בלונדון

מוזיאון ויקטוריה ואלברט – Victoria and Albert Museum

מוזיאון ויקטוריה ואלברט הוא המוזיאון הגדול בעולם לאמנות דקורטיבית ועיצוב מוצרים, וכולל למעלה מ-4 מיליון פריטים מכל העולם שמוצגים ב-145 גלריות. המוזיאון הוקם בשנת 1852 ונקרא אז ׳מוזיאון דרום קנזינגטון׳, כהמשך לתערוכה הגדולה שנערכה בלונדון בשנת 1851 ביוזמת בעלה של המלכה ויקטוריה, הנסיך אלברט.

בשנת 1899 שונה שם המוזיאון למוזיאון ויקטוריה ואלברט, ועד היום המוזיאון, שמהווה חלק ממתחם המוזיאונים הגדולים בקנזינגטון נחשב לאחד מהמוזיאונים השווים והמיוחדים בלונדון ובעולם כולו.

לאתר הרשמי של מוזיאון ויקטוריה ואלברט (V&A)

הנשיונל גאלרי (הגלריה הלאומית) – The National Gallery

מהגלריות הגדולות (והכמובן חינמיות בלונדון), בה ניתן לראות למעלה מ-2,300 ממיטב הציורים הגדולים באירופה מהמאה ה-13 ועד לתחילת המאה ה-20.

הגלריה, שנמצאת בכיכר טרפלגר, היא למעשה מהמוזיאונים הפופולריים ביותר בעולם, ומדורגת במקום השלישי מכל המוזיאונים בבריטניה מבחינת מספר המבקרים. בגלריה תוכו לראות בין השאר מציוריהם של לאונרדו דה וינצ׳י, וינסנט ואן גוך, רמברנדט ועוד.

לאתר הרשמי של ה-National Gallery

נשיונל גאלרי לונדון
נשיונל גאלרי לונדון

טייט מודרן – Tate Modern

מוזיאון פופולרי לאמנות מודרנית בת זמננו, ומשמש למעשה למוזיאון הלאומי הבריטי לאמנות מודרנית. המוזיאון מציע מגוון מתחלף של תערוכות, כשכל קומה מוקדשת לנושא אחר ולא לתקופה. מדובר במוזיאון מרתק, שהייתי ממליץ לבקר בו גם למי שבדרך כלל פחות אוהבים מוזיאונים או מתעניינים באמנות.

מלבד יצירות של האמנים הידועים ביותר בעולם, בקומה השלישית של המוזיאון ניתן למצוא תערוכות של אמנים חדשים, נועזים ומעניינים. המבנה בו נמצא המוזיאון מפורסם כשלעצמו – מדובר בתחנת כוח ענקית על הגדה הדרומית של התמזה, שפעלה משנות הארבעים ולאחר סגירתה בשנת 1981 הפכה למוזיאון המפורסם.

טייט בריטן – Tate Britain

המוזיאון השני של רשת מוזיאוני טייט בלונדון מציג את אוסף האמנות הבריטי המפואר (בעבר האוסף הלאומי) מ-500 השנים האחרונות, וכולל גם אגף של אמנות מודרנית בינלאומית.

לאתר הרשמי של טייט בריטניה

גלריית סאצ׳י – Saatchi Gallery

הגלריה החינמית הגדולה בעולם לאמנות מודרנית, היא למעשה מוזיאון גדול לאמנות מודרנית הכולל מיצגים ועבודות רבות (לא רק ציורים), ואחראית לגילוי כישרונות רבים במהלך ההיסטוריה. מומלץ לשלב עם ביקור ושיטוט בשכונת צ׳לסי הנעימה, ובימי שבת מתקיים בסמוך לגלריה אחד משווקי האוכל האהובים עלי בעיר ב-Duke of York Square.

לאתר הרשמי של גלריית סאצ׳י

הגלריה החינמית הגדולה בעולם לאמנות מודרנית. גלריית סאצ׳י
הגלריה החינמית הגדולה בעולם לאמנות מודרנית. גלריית סאצ׳י

גלריית הדיוקנאות הלאומית – National Portrait Gallery

לצד הגלרייה הלאומית (National Gallery) נמצא האוסף המרשים הזה של דיוקנאות, תצלומים ייחודיים וציורים מכל העולם, כולל של מפורסמים רבים.

מדי חמישי ושישי ישנן "תערוכות לילה" עם דיג׳ייז ועוד.

לאתר הרשמי של הנשיונל פורטרט גאלרי

סומרסט האוס – Somerset House

בצדו הצפוני של גשר ווטרלו נמצא המבנה הניאו-קלאסי (לשעבר שימש כארמון) המרשים הזה שמארח בין השאר תערוכות משתנות והרבה פעילויות פתוחות לציבור. מדי חורף הופך המקום למשטח החלקה על הקרח עם מזרקות, הופעות חיות ועוד.

בעבר הוצגו בדרך קבע במקום פריטים ממוזיאון הארמיטאז׳ בסנט פטרבורג, אך שיתוף הפעולה הסתיים וכיום מוצגים כאן פריטי אמנות חשובים אחרים בגלריות השונות, ואף מתקיימות לא מעט הופעות.

לאתר הרשמי של בית סומרסט

מארמון למרכז אמנויות, תרבות, גלריות ובידור. Somerset House
מארמון למרכז אמנויות, תרבות, גלריות ובידור. Somerset House

הקוביה הלבנה – White Cube

מהגלריות המובילות והפופולריות בעולם לאמנות מודרנית. יש שני סניפים בלונדון, האחד במרכז לונדון והשני בדרום-מזרח העיר, ויש סניף נוסף בהונג-קונג.

לאתר הרשמי של ה-White Cube

גלריית וויטצ׳אפל – Whitechapel Gallery

גלריה שהוקמה בשנת 1901 כחלק מפרוייקט צדקה שביקש להביא אמנות לאזורי המהגרים בלונדון. למרות שגדולי האמנים (כולל שמות כמו פיקאסו, דיויד הוקני ואחרים) הציגו בה, הגלריה ידועה גם ככזו שנותנת במה לאמנים צעירים/פחות מוכרים ולאמנות מודרנית ונועזת. כיום הגלריה כוללת תערוכות מתחלפות של מגוון סוגי אמנות, בחללים גדולים ומוארים.

לאתר הרשמי של גלריית וויטצ׳אפל

גלריית סרפנטיין – Serpentine Gallery

מהגלריות הפופלריות בלונדון, ממוקמת בגני קנזינגטון (ממערב להייד פארק), בה מוצגות מגוון של תערוכות אמנות מודרנית ועכשווית. כניסה חינם.

לאתר הרשמי של גלריות סרפנטין

מוזיאון הקריקטורה והאנימציה – The Cartoon Museum

מוזיאון המוקדש לקריקטורות, אנימציה וקומיקס, ובו מעל ל-250 תערוכות משתנות עם מעל ל-1700 קריקטורות והדפסים מקוריים וספריה ובה מעל ל-5000 ספרים ו-4000 חוברות קומיקס. המוזיאון הוקם על מנת לשמר את מורשת הקריקטורה והאנימציה הבריטית, בדגש על היצירתיות של הציירים‎‎.

לאתר הרשמי של מוזיאון הקריקטורות

גלריית דאליץ׳ – Dulwich Picture Gallery

הגלריה הראשונה בעולם (1817) שנבנתה במיוחד כדי להציג יצירות אמנות, ולכן הרבה מהגלריות שנבנו בעולם אחריה נבנו בהשפעתה, עם חדרים מרווחים המחוברים זה לזה ופתחים בתקרה מהם מגיע אור טבעי. כיום מוצגות במקום יצירות אמנות אירופאיות רבות של אמנים הולנדים, אנגלים, איטלקים ועוד. ‎

לאתר הרשמי של גלריית דאליץ

מרכז הברביקן – Barbican Centre

לא מוזיאון קלאסי אלא קומפלקס מגורים, תרבות ובידור גדול שכולל בין השאר מרכז אמנויות, אולמי הופעות וקונצרטים, תערוכות, בתי קולנוע, גלריות אמנות ועוד.

לאתר הרשמי של הברביקן

גלריית גרפיק – Graffik Gallery London

גלריה לאמנות מודרנית בשכונת נוטינג היל שמתמחה באמנות רחוב, גרפיטי ואמנות אורבנית, ומציעה גם סדנאות אמנות רחוב וגרפיטי שפתוחות לקהל הרחב.

לאתר הרשמי של גלריית גראפיק

מרכז האמנויות קמדן – Camden Arts Centre

מרכז אמנויות וגלריות (כניסה חינם) שבו מוצגות תערוכות ויצירות של תושבי אזור קמדן, ואמנים מכל רחבי לונדון‎, בדגש על אמנות מודרנית‎.

לאתר הרשמי של מרכז האמנויות קמדן

מוזיאונים לעיצוב, מיתוג ועיצוב תעשייתי בלונדון

מוזיאון המותגים, האריזות והפרסום – Museum of Brands, Packaging and Advertising

מוזיאון ייחודי בסמוך לשכונת נוטינג היל עם למעלה מ-12,000 פריטים, שממחישים את הדרך שבה מותגים משתנים לאורך השנים, ואת היצירתיות שבמיתוג ופרסום.

במוזיאון גם "מנהרת זמן" ייחודית שלוקחת את המבקרים בחזרה בזמן מימינו ועד לפרסום בעידן הויקטוריאני.

לאתר הרשמי של מוזיאון המותגים, האריזות והפרסום

מוזיאון העיצוב – Design Museum

מוזיאון בקנזינגטון שמוקדש כולו לעיצוב – עיצוב מוצרים, עיצוב תעשייתי, עיצוב גרפי, עיצוב אופנה וארכיטקטורה. ואם אתם כבר מבקרים בו, מומלץ לבקר בגן היפני שבפארק הולנד הסמוך. המוזיאון זכה בפרס ׳מוזיאון השנה באירופה׳ לשנת 2018.

לאתר הרשמי של מוזיאון העיצוב בקנזינגטון

מוזיאון ג׳פרי לעיצוב הבית – Geffrye Museum of the Home

מוזיאון בשכונת שורדיץ׳ המוקדש לעיצוב הבית בבריטניה מאז 1600 ועד היום, וכולל חדרים שמשחזרים באופן מדויק להפליא את עיצוב הפנים שהיה נהוג בגוון מעמדות מימי הביניים המאוחרים ועד לימינו.

לאתר הרשמי של מוזיאון ג׳פרי

מוזיאוני מדע, טכנולוגיה ורפואה בלונדון

מוזיאון המדע – Science Museum

חלק ממתחם המוזיאונים הגדולים בקנזינגטון, יחד עם מוזיאון ההיסטוריה של הטבע ומוזיאון ויקטוריה ואלברט. מוזיאון שהוא בגדר חובה לחובבי מדע וטכנולוגיה. המוזיאון כולל חמש קומות ובהן למעלה מ-300,000 פריטים הקשורים במדע, טכנולוגיה, המצאות ועוד.

כמו כן תמצאו כאן תערוכות זוכות פרסים, מוצגים אינטראקטיבים, שחזור של מודל ה-DNA הראשון, פריטים אייקונים ואת הסיפורים שמאחורי ההמצאות וההישגים הטכנולוגים והמדעיים הגדולים, סרטוני תלת-מימד ועוד.

לאתר הרשמי של מוזיאון המדע

אוסף וולקאם – Wellcome Collection

מוזיאון ובו אוסף של מוצגים בנושא התפתחות הרפואה, היסטוריית הרפואה, הקשר שבין רפואה לאמנות ותרבות ועוד.

לאתר הרשמי של אוסף וולקאם

מוזיאון חדר הניתוח העתיק – The Old Operating Theatre Museum and Herb Garret

מוזיאון שנמצא בחדר הניתוח העתיק ביותר ששרד באירופה – מתחילת המאה ה-18(!). המוזיאון מאפשר הצצה נדירה לאופן שבו בוצעו ניתוחים, לאמצעי ההרדמה ולציוד הרפואי שהיו נפוצים אז‎.

לאתר הרשמי של ה-Old Operating Theatre Museum

מוזיאונים באתרים מיוחדים ואתרים היסטוריים בלונדון

האמפיתיאטרון הרומי העתיק – London’s Roman Amphitheatre

הצצה לשרידי התיאטרון הרומי העתיק שפעל בסיטי של לונדון עוד בימים שנשלטה ע״י הרומאים באלף הראשון ונקראה בשם ׳לונדיניום׳. האמפי שימש בין השאר לקרבות גלדיאטורים, קרבות בין חיות ולהוצאות פומביות להורג. האתר המרשים התגלה רק בשנת 1988 ע״י קבוצת ארכיאולוגים.

לאתר הרשמי של האמפיתיאטרון הרומי העתיק

ההיכל המצויר בקולג׳ הימי המלכותי בגריניץ׳ – The Painted Hall, Old Royal Naval College

מדובר בציור התקרה הגדול ביותר באירופה כולה, שצויר בין השנים 1707 ל-1725 ונחשב לאחת מיצירת האמנות המרשימות והמסתוריות בעולם.

ישנה גם נקודת תצפית מרהיבה על היצירה, ומומלץ בכל אופן להזמין כרטיסים מראש בטלפון 020-82694799. כמו כן מתקיים במקום סיור שעורך כ-50 דקות. נמצא בקולג׳ הימי המלכותי בגריניץ׳.

לאתר של ה-Painted Hall

מערות צ׳זלהרסט – Chislehurst Caves

מערכת מרשימה של מנהרות מעשה יד אדם באורך כולל של 35 ק"מ, שנוצרו מכריית אבני גיר ע"י הרומאים במאה ה-14, אך יתכן שהעבודה עליהם החלה אף מוקדם יותר.

המערות התגלו מחדש בשנת 1903 ושימשו את הבריטים כמקלט וכמחסן נשק במלחמת העולם השניה. החל משנות החמישים הוסבו המערות לאתר תיירות פופולרי, ונערכים בהן סיורים, המתמקדים בדרך שבה חיו במערות וביצירות האמנות שמעטרות את המערות, וגם במסתורין שבמקום.

לאתר הרשמי של מערות צ׳יזלהרסט

אוספי אמנות ואוספי עתיקות בלונדון

גלריית האוסף של וולאס – The Wallace Collection

מאוספי האמנות, הריהוט העתיק והאוצרות היוקרתיים והנחשבים באירופה, כולל אוסף מרשים של צורים, כלי פורצלן, עתיקות ועוד.

מומלץ ביותר לחובבי עתיקות ואספנות, והכניסה חינם.

לאתר הרשמי של ה-Wallace Collection

גנים, מוזיאונים בוטניים וזואולוגיים בלונדון

גני קיו – Royal Botanic Gardens, Kew

הגנים הבוטניים הגדולים והידועים בעולם, הם בעצם אוסף של היכלי זכוכית, גנים, שבילים ואטרקציות שכולן קשורות לבוטניקה וצמחיה מכל רחבי העולם.

אפשר לבלות כאן בקלות יום שלם ויותר, יש כאן בין השאר אטרקציה שמאפשרת הליכה בין צמרות העצים, גני זכוכית גדולים עם צמחיה מאזורי אקלים שונים, אגמים שופעי צמחיה, גן יפני ועוד. ממוקמים ברובע היפה ריצ׳מונד שבמערב לונדון.

הגנים הבוטניים הגדולים בעולם, והרבה מעבר לזה. גני קיו
הגנים הבוטניים הגדולים בעולם, והרבה מעבר לזה. גני קיו

גן החיות של לונדון – ZSL London Zoo

גן החיות המדעי הוותיק בעולם, ומודל להרבה מגני החיות הפעילים כיום במדינות אחרות (כמו למשל בישראל).

נכון ל-2022 יש בגן החיות של לונדון למעלה מ-20,000 בעלי חיים מ-700 מינים שונים, מה שהופך אותו לאחד מגני החיות הגדולים, המרשימים ופורצי הדרך בעולם.

האקווריום של לונדון – Sea Life London Aquarium

האקווריום של לונדון מציע הצצה לחיים של יצורים מכל רחבי האוקיינוסים והים, מהכרישים באוקיינוס השקט ועד לפינגווינים באנטארטיקה, כולל אפילו הצצה לחיים בנהר התמזה.

מומלץ להגיע בתקופות פחות עמוסות תיירים.

חזית Sea life לונדון
חזית Sea life לונדון

מוזיאון הזואולוגיה – Grant Museum of Zoology

מוזיאון שמציג את האוסף הלאומי של שלדים גולגולות ובעלי חיים מכלל ממלכת החיות.

לאתר הרשמי של מוזיאון הזואולוגיה

מוזיאון הגינות והגינון – Garden Museum

מוזיאון המוקדש לגנים, גינות וגינון, ובו למעלה מ-9000 פריטים. המוזיאון כולל גם תערוכות מתחלפות וגנים נהדרים.

לאתר הרשמי של מוזיאון הגינות והגינון

מוזיאוני מוזיקה בלונדון

מוזיאון האקדמיה המלכותית למוזיקה – Royal Academy of Music Museum

מוזיאון וספריה גדולה השייכים לאקדמיה מהמובילות בעולם למוזיקה. המוזיאון עצמו (כניסה חופשית) כולל בין השאר כלי נגינה יחודיים, גלריות המוקדשות למוזיקה, תערוכות מתחלפות ועוד.

לאתר הרשמי של מוזיאון האקדמיה למוזיקה

המוזיאון המוזיקלי – The Musical Museum

מוזיאון ייחודי המתמקד בעיקר בתיבות נגינה וכלי נגינה המנגנים באופן אוטומטי. יש כאן אוסף מרשים של תיבות נגינה עתיקות, כלי נגינה עתיקים וכאלו שהופיעו בסרטי קולנוע, פסתנרים, כלי מיתר, אקורדיונים עתיקים ועוד. שימו לב שבניגוד להרבה מוזיאונים אחרים בעיר, כאן הכניסה בתשלום.‎

לאתר הרשמי של המוזיאון המוזיקלי

מוזיאון הנדל והנדריקס – Handel & Hendrix in London

מופרדים ע"י קיר ו-200 שנים, כאן תוכלו לראות במקום אחד היכן התגוררו שני מוזיקאים גדולים בתקופות שונות של ההיסטוריה. ברח׳ ברוק מס׳ 23 תוכלו לראות את הדירה בה חי הגיטריסט האגדי ג׳ימי הנדריקס בסוף שנות ה-60, ובמספר 25 תוכלו לראות את הבית בו התגורר החל משנת 1712 מלחין הבארוק הגרמני ג׳ורג׳ פרדריך הנדל, שעבר ללונדון והעביר בה את רוב חייו – 35 שנים.

לאתר הרשמי של מוזיאון פרדריך הנדל וג׳ימי הנדריקס

מוזיאוני סרטים וקולנוע בלונדון

מוזיאון הסרטים של לונדון – London Film Museum

מוזיאון לחובבי קולנוע שמציג אביזרים, תפאורות ותלבושות מסטים של סרטים חשובים במהלך ההיסטוריה, עם הסברים על יצירת סרטים והצצה אל מאחורי הקלעים של האולפנים הגדולים.

לאתר הרשמי של מוזיאון הסרטים של לונדון

מוזיאון הקולנוע – Cinema Museum

בניגוד למוזיאון הסרטים של לונדון, מוזיאון הקולנוע מוקדש בעיקר להיסטוריה ולהתפתחות של בתי הקולנוע, מסוף המאה ה-19 ועד לימינו. במקום תמצאו חפצים, מוצגים ואביזרים שונים ששימשו את בתי הקולנוע של לונדון ובכלל מראשית ימי הקולנוע ועד לעידן הקומפלקסים מרובי האולמות של ימינו.

לאתר הרשמי של מוזיאון הקולנוע

מוזיאוני מלחמה וצבא בלונדון

חדרי המלחמה של צ׳רצ׳יל – Churchill War Rooms

הבונקר התת-קרקעי וחדר המצב ממנו ניהל ווינסטון צ'רצ'יל את הימים הקשים של מלחמת העולם השנייה.

בקרו בחדרים, במסדרונות ובחדרי השינה של הבונקר ההיסטורי, כולל הצצה לחייו הסוערים של צ'רצ'יל ולמורשת שלו.

מוזיאון המלחמה אימפריאל – Imperial War Museum

מוזיאון המלחמה מציע למבקרים לחוות את התמונות, הנשקים, האסטרטגיות והסיפורים מאחורי המלחמות בעולם מאז מלחמת העולם הראשונה ועד היום.

לאתר הרשמי של מוזיאון המלחמה – Imperial War Museum

מוזיאון חיל האוויר המלכותי – Royal Air Force Museum

מוזיאון המוקדש להיסטוריה של התעופה ושל חיל האוויר המלכותי בבריטניה.

הסניף הלונדוני של המוזיאון (שיש לו סניף נוסף במערב אנגליה) כולל למעלה מ-90 מטוסים ושישה אולמות תצוגה שונים, הכוללים מטוסים היסטוריים, מטוסים צבאיים ומפציצים, מיצגים שמספרים על ההיסטוריה של התעופה ועוד.

לאתר הרשמי של מוזיאון חיל האוויר המלכותי

https://www.youtube.com/watch?v=akoRwTIDqFo

מוזיאון הצבא הלאומי – National Army Museum

מוזיאון המוקדש לצבא ולחיילים הבריטים שנלחמו במלחמות השונות בהיסטוריה של בריטניה. יש כאן בין השאר ציורי קרבות, אוספים, נשקים עתיקים, אמצעי לחימה, סרטונים ומיצגים אינטראקטיבים, מפות, ארכיונים ועוד.

לאתר הרשמי של מוזיאון הצבא הלאומי, ה-National Army Museum

מוזיאוני ספורט בלונדון

מוזיאון מועדון הכדורגל צ׳לסי – Chelsea Football Club Museum

באצטדיון סטמפורד ברידג׳, אצטדיון הבית של קבוצת הענק צ׳לסי והאצטדיון השלישי בגודלו בלונדון, ניתן להירשם מראש לסיור מודרך באצטדיון, בחדרי ההלבשה, בחדר העיתונות, בחדרים מיוחדים השמורים לשחקנים ולהנהלת המועדון, במנהרת השחקנים, לצפות במיצגי מולטימדיה, לראות את אוסף הגביעים של המועדון, ועוד.

מוזיאון ארסנל באצטדיון האמירויות – Arsenal Stadium & Museum

הסיור באצטדיון האמירויות מהגדולים באירופה (והשני בגודלו בלונדון) ובמוזיאון מועדון הכדורגל ארסנל הוא חוויה מרשימה, וכולל ביקור בחדרי ההלבשה, במגרש עצמו, ירידה אל הדשא, חדר העיתונות, מנהרת השחקנים, ארונות הגביעים ועוד, כולל מיצגים אינטראקטיביים המספרים את סיפורה של קבוצת ארסנל ושל המועדון, משנת 1886 ועד היום.

לרכישת כרטיסים למוזיאון ארסנל ולאצטדיון האמירויות

מוזיאון הטניס בווימבלדון – Wimbledon Lawn Tennis Museum

אוהבים טניס? כנראה שאת הביקור באצטדיון ווימבלדון ובמוזיאון שבו לא תרצו לפספס. הסיור כולל כניסה לאזורים שלרוב לא ניתן להיכנס אליהם, והמוזיאון כולל את ההיסטוריה של הטניס וההתפתחות שלו, ומשלב מולטימדיה, וידאו, מוצגים היסטוריים נדירים ועוד.

לאתר הרשמי של מוזיאון הטניס בווימבלדון

מוזיאונים על גבי ספינות / מוזיאונים צפים בלונדון

קאתי סארק – Cutty Sark

ספינה היסטורית בגריניץ׳ שבעבר נחשבה לספינה הארוכה והמהירה בעולם.

כיום הפכה למוזיאון, שבו אפשר לסייר בחלקי הספינה השונים ולראות כיצד חיו על הספינה בימי האימפריה הבריטית.

ספינת המפרש המהירה ביותר בעולם במאה ה-19. Cutty Sark
ספינת המפרש המהירה ביותר בעולם במאה ה-19. Cutty Sark

ספינת הוד מלכותה בלפסט – HMS Belfast

מוזיאון-צף/מוזיאון-ספינה על גבי אוניית מלחמה ששירתה את בריטניה במלחמת העולם השנייה, נפגעה ממוקש ימי ואז כעבור שלוש שנים חזרה לשימוש ואף היתה לאחת מהאוניות הראשונות שהשתתפו בפלישה לנורמנדי, ולאחר המלחמה המשיכה לפעול בשירות בריטניה עד לשנות ה-60.

הביקור באוניה מאפשר לראות את החיים באוניית מלחמה במלחמת העולם השניה, את הציוד, החדרים השונים והחלקים השונים של הספינה ועוד.

לאתר הרשמי של אוניית הוד מלכותה בלפסט

מוזיאונים בנושאים שונים ברחבי לונדון

מוזיאון שרלוק הולמס – The Sherlock Holmes Museum

מעריצי שרלוק הולמס או ספרות בוודאי לא יפספסו ביקור בבית "ההיסטורי" ברחוב בייקר סטריט.

שם תוכלו להציץ ל"חדר העבודה" של הבלש הכל יכול, כולל איזור שמוקדש לסדרה של הבי.בי.סי.

לאתר הרשמי של מוזיאון שרלוק הולמס

המוזיאון היהודי של לונדון – Jewish Museum London

המוזיאון היהודי (The Jewish Museum) בלונדון מציג את ההיסטוריה המרתקת של היהודים באנגליה מהמאה ה-17 ועד היום ועד כמה הקהילה היהודית באנגליה הייתה חזקה לאורך ההיסטוריה. בנוסף, ישנו ׳אגף׳ במוזיאון שמוקדש כולו לזמרת היהודייה-בריטית המנוחה איימי ווינהאוס.

לאתר הרשמי של המוזיאון היהודי של לונדון

גלריית הצלמים והצילום – The Photographer’s Gallery

גלריה לחובבי צילום שמציגה תערוכות משתנות של צלמים לונדונים נבחרים. כניסה חינם כל יום לפני השעה 12 בצהריים‎.

לאתר הרשמי של גלריית הצלמים והצילום

מוזיאון הילדוּת – V&A Museum of Childhood

מוזיאון במזרח לונדון שמוקדש לכל מה שקשור לילדים, ילדות, מוצרים שקשורים לילדים, צעצועים, בגדי ילדים, תמונות וציורים של תקופת הילדות ועוד.‎

לאתר הרשמי של מוזיאון הילדות של ויקטוריה ואלברט

מוזיאון האופנה והטקסטיל – Fashion and Textile Museum

מוזיאון שמוקדש לאופנה, עיצוב אופנה וטקסטיל, ובו תערוכות משתנות (לדוגמה, לאחרונה מוצגים בו תערוכות שמדברות על אופנה ועיצוב אופנה בשנות ה-30 של המאה ה-20, לצד אופנה עכשווית). שימו לב שבניגוד למוזיאונים רבים אחרים בלונדון, הכניסה למוזיאון זה אינה בחינם, ועולה כ-10 פאונד למבוגר.

לאתר הרשמי של מוזיאון האופנה והטקסטיל

מעגל הקסמים – The Magic Circle

מרכז וקהילת קוסמים בה חברים למעלה מ-1,500 קוסמים מובילים. המרכז כולל אולם מופעי קוסמים, מוזיאון, אוספים מיוחדים, ספריות ועוד.

לאתר הרשמי של מעגל הקסמים (The Magic Circle)

מוזיאון המניפות – The Fan Museum

תאמינו או לא, מדובר במוזיאון שמוקדש למניפות ובו למעלה מ-4,000 מניפות מסוגים וזמנים שונים בהיסטוריה, החל מהמאה ה-11 ועד לימינו.

לאתר הרשמי של מוזיאון המניפות

מוזיאון מכונות התפירה – London Sewing Machine Museum

מוזיאון המוקדש למכונות התפירה, לאמנות של התפירה והסדקית ועוד, וכולל גם חנות למוצרי תפירה.

לאתר הרשמי של מוזיאון מכונות התפירה

מוזיאון מכונות התפירה של לונדון
מוזיאון מכונות התפירה של לונדון

הקולג׳ הימי המלכותי – Old Royal Naval College

זהו הקולג' העתיק המלכותי בגריניץ׳, מהבניינים הידועים בעולם, פלא ארכיטקטוני, אתר מורשת עולמי.

בגריניץ' עובר קו האפס של הזמן המקובל בעולם המערבי (GMT – Greenwich Meantime) והמקום בו נמצא ציור התקרה הגדול בבריטניה.

לאתר הרשמי של הקולג׳ הימי המלכותי

בית המלכה – Queen’s House

חלק ממתחם המוזיאון הימי המלכותי בגריניץ׳. מבנה מהמאה ה-17 ששימש את המלכה אן, אשתו של המלך ג׳יימס הראשון ולאחר מכן את אשתו של המלך צ׳ארלס הראשון, ומפורסם כאחד מהמבנים הראשונים באנגליה שנבנה בסגנון הקלאסי-פלדיאני, ושריד אחרון לארמונות גריניץ׳ שנותר.

לאתר הרשמי של בית המלכה בגריניץ׳

מוזיאונים בבתים של אנשים חשובים / ידועים / מפורסמים

מוזיאון צ׳רלס דיקנס – Charles Dickens Museum

הבית בו התגורר הסופר המפורסם, שכתב את 'אוליבר טוויסט', 'חייו והרפתקאותיו של ניקולס ניקלבי' וספרים נוספים.

ניתן לסייר בחדרי הבית ולראות מכתבים ציורים ופריטים שונים מחייו ויצירותיו.

לאתר הרשמי של מוזיאון צ׳רלס דיקנס

מוזיאון פרויד – Freud Museum London

מוזיאון שנמצא בבית בו התגורר זיגמונד פרויד בשנה האחרונה לחייו, לאחר שברח מאוסטריה בשל סיפוחה לגרמניה הנאצית בשנת 1938. במוזיאון ניתן לראות פריטים ויצירות אמנות מאוספיו האישיים וכן את הריהוט המקורי, כולל את הספה עליה שכבו מטופליו.

לאתר הרשמי של מוזיאון פרויד בלונדון

הבית של צ׳ארלס דרווין (בית דאון) – Home of Charles Darwin – Down House

הבית שבו חי ״אבי תורת האבולוציה״ צ׳ארלס דרווין יחד עם משפחתו במשך כ-40 שנה, עד למותו. בבית הזה, בחצר ובשבילים שמסביב פיתח דארוין את התאוריות שלו, כתב את ספריו וערך אינספור ניסויים וניתן להתרשם מחדר העבודה שלו, מהחצר שלו, מהאוספים שלו ועוד. הבית נמצא באזור כפרי בפרברים הדרום-מזרחיים של לונדון, בכפר דאון (Downe) שבמחוז ברומלי.

לאתר הרשמי של דאון האוס – הבית של צ׳ארלס דרווין

מוזיאון סיר ג׳ון סואן – Sir John Soane’s Museum

מוזיאון לארכיאולוגיה שנמצא בביתו של האדריכל הבריטי ג׳ון סואן. המוזיאון כולל למעלה מ-30 אלף יצירות אמנות, תכנונים ארכיטקטיים, פסלים, ציורים ועוד.‎ כניסה חינם.

לאתר הרשמי של מוזיאון סיר ג׳ון סואן

מוזיאון בית לייטון – Leighton House Museum

בפארק הולנד שבקנזינגטון נמצא ביתו המרשים והמפתיע של האמן לורד לייטון, שחי במאה ה-19 ונחשב לצייר גדול בתקופה הוויקטוריאנית. כאן תוכלו לסייר בין החדרים המפוארים של ביתו, להתרשם מציוריו, מהסטודיו שלו ומאוספי האמנות שלו.

לאתר הרשמי של מוזיאון לייטון האוס

גלריית וויליאם מוריס – William Morris Gallery

גלריה בשכונת וולהמסטו שבצפון מזרח לונדון, שמוקדשת לאמן הארטס אנד קרפטס וויליאם מוריס. הגלריה כוללת עבודות שלו, מוצגים המתארים את סיפור חייו, פריטים אותם אסף ועוד. הגלריה זכתה בפרס ׳מוזיאון השנה׳ בשנת 2013.

מוזיאונים בלונדון שמציגים אוספים מיוחדים

מוזיאון פיטרי לארכיאולוגיה מצרית – Petrie Museum of Egyptian Archaeology

מוזיאון ובו תוכלו לראות את אחד מהאוספים הגדולים בעולם לפריטים ממצרים העתיקה – מעל 80,000 פריטים וחפצים נדירים הקשורים לאכראולוגיה, האמנות, התרבות וההיסטוריה של מצרים וסודן העתיקות.

לאתר הרשמי של מוזיאון פיטרי לארכאולוגיה מצרית

מוזיאון הצעצועים של פולוק – Pollocks Toy Museum

מוזיאון שמוקדש לצעצועים, משחקים ומשחקי קופסא, ובו תמצאו אוסף מרשים של פריטים מכל הזמנים, כולל פריטים נדירים כמו אחד מבובות הדובי העתיקות בעולם, צעצוע מצרי עתיק בצורת עכבר, ועוד.‎‎

לאתר הרשמי של מוזיאון הצעצועים של פולוק

המוזיאון המוזר של ויקטור ווינד – The Viktor Wynd Museum Curiosities

מוזיאון שנפתח ב-2015 וכולל אוסף משוגע ואפילו מטריד של אספן בשם ויקטור ווינד, אוסף שכולל בין השאר גולגולות, תינוקות משומרים בפורמלין, קונדומים שנמצאו בחדר מלון של חברי ה׳רולינג סטונס׳, פוחלצי חיות משונות (למשל גדי בעל שני ראשים), חרקים משומרים, עצמות הזויות, ארכיוני תמונות ביזאריים של אספנים חובבי סאדו, פריטי אספנות נדירים ועוד.

לכתבה מורחבת על המוזיאון של ויקטור ווינד.

גדי בעל שני ראשים במוזיאון המוזר של ויקטור ווינד
גדי בעל שני ראשים במוזיאון המוזר של ויקטור ווינד

מוזיאון וגני הורנימן – Horniman Museum and Gardens

מוזיאון ובו מוצגים אוספיו המרשימים של סוחר התה פרדריק ג׳ון הורינמן, הכוללים בין השאר מאובנים, פוחלצים, צמחים, יצירות אמנות, כלי נגינה, עמוד טוטם, פסיפסים, פריטים מתרבויות שונות ועוד ועוד. לצד המוזיאון ישנם גנים, שבהם עצמם לא מעט אוספים מרשימים‎.

לאתר הרשמי של מוזיאון וגני הורנימן

לכל הפוסטים שלי על מוזיאונים בלונדון

שאלות ותשובות

לאיזה מוזיאונים אפשר להיכנס בחינם בלונדון?

בלונדון יש יותר משלוש מאות מוזיאונים וגלריות והכניסה לכמעט כולם היא בחינם. כאן ריכזנו עבורכם עוד 99 אטרקציות שונות בחינם בלונדון.

כמה מוזיאונים יש בלונדון?

בלונדון יש מעל 150 מוזיאונים ומעל 300 מוזיאונים וגלריות. על רובם כתבנו בכתבה הזו.

איזה מוזיאון הוא המוזיאון הכי גדול בעיר?

המוזיאון הבריטי (The British Museum). לא רק שהוא המוזיאון הגדול ביותר, הוא גם הכי מתוייר. נכנסים אליו מדי שנה כמעט שבעה מיליון אורחים! הרחבנו עליו בכתבה הזו.