כמה דברים שלא ידעתם על חייו הסוערים של הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת׳

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו, בעלה של המלכה אליזבת׳ השנייה, נפטר ב-9 באפריל 2021 בגיל 99, בדיוק חודשיים לפני שהיה אמור לחגוג יום הולדת 100. הנה כמה עובדות שאולי לא ידעתם על הנסיך, האב והבעל, מהדמויות היותר מורכבות ושנויות במחלוקת בארמון המלוכה הבריטי.

 • הנסיך פיליפ לא היה רק בעלה של המלכה אליזבת׳, אלא גם בן דודה מדרגה שלישית. שניהם נחשבים לצאצאים של המלכה ויקטוריה.
 • הוא נולד בכלל באי קורפו ביוון (בשנת 1921), נצר למשפחת המלוכה היוונית והדנית. סבתו היתה נכדתה של המלכה ויקטוריה, מלכת הממלכה המיתולוגית.
 • כשהיה בן שנה בלבד משפחתו הוגלתה מיוון בעקבות נפילת המשטר וסילוק המלוכה מיוון. הטילו על אביו, הנסיך אנדראס, עונש מוות, אך המשפחה הצליחה להימלט מיוון בזמן והתיישבה בצרפת. כעבור מספר שנים המשפחה התפרקה ופיליפ ניתק את הקשר מהוריו ועבר לגור אצל קרוביו באנגליה.
 • אמו של הנסיך פיליפ, אליס, קבורה (לפי בקשתה) בכנסיית מריה מגדלנה שבהר הזיתים בירושלים. היא נחשבה לחסידת אומות העולם, וסייעה להסתיר יהודים מפני הנאצים כשהתגוררה באתונה בזמן השואה.
תחנות בחייו של הטיפוס
 • הנסיך נחשב במשך השנים למי שיש לו ״פה גדול״ עקב פליטות פה משונות שנשמעו ממנו מדי פעם. למשל, בשנת 2001 אמר לנער בן 13 שסיפר שהוא רוצה להיות אסטרונאוט: ״אתה שמן מדי בשביל זה״. לצעירה שלבשה אפוד חסין כדורים הוא אמר ״את נראית כמו מחבלת מתאבדת״. לסטודנט שטייל בפפואה ניו גיניאה הוא אמר ״אז הצלחת שלא יאכלו אותך הא?״.
 • גם על אוכל היו לנסיך כמה תובנות שהקדימו את זמנן. בשנת 66׳ הוא אמר את המשפט הלא כל כך מפתיע אם הוא לא היה בא מנסיך בריטי ״הנשים הבריטיות לא יודעות לבשל״. 20 שנה אחר כך, הוא אמר את מה שכולנו היום יודעים על הסינים: ״אם יש לזה ארבע רגליים וזה לא כיסא, אם יש לזה שתי כנפיים וזה לא מטוס, ואם זה שוחה וזה לא צוללת – הסינים יאכלו את זה״.
 • וגם על מוזיקה (או ליתר דיוק על זמרים מסוימים) היו לו דעות מוצקות-משהו. על טום ג׳ונס הוא אמר ״הוא זמר פשוט נורא ואיום״, ועל אלטון ג׳ון ״אני מקווה שהוא יכבה כבר את המיקרופון״.
איש של הומור וביטויים שנויים במחלוקת. הנסיך פיליפ
 • אם צפיתם/ן בסדרת הטלויזיה ״הכתר״ בטח תדעו את העובדה הזו. סביב שם המשפחה ושם משפחת המלוכה של הנסיך והמלכה אליזבת׳ היה טררם לא קטן בכלל. הנסיך ומקורביו רצו מאוד לשנות את שם בית המלוכה מ״בית ווינדזור״ ל״בית מאונטבאטן״ (שם משפחתו של פיליפ), אך בשל לחצים כבדים, בעיקר של ווינסטון צ׳רצ׳יל ושל המלכה מרי (סבתה של אליזבת׳) הוחלט לשמור את שמה של אליזבת׳. פיליפ הכועס נשמע לא פעם מתלונן על זה שהוא ״הגבר היחיד בממלכה שילדיו אינם נושאים את שמו״.
 • לפני שנתיים עבר הנסיך, אז בן 97, תאונת דרכים, כשמכוניתו סטתה לשוליים והתהפכה. הנסיך חולץ בשלום ואפילו חזר לנהוג לתקופה קצרה, עד שוויתר לאחר מכן על רישיון הנהיגה שלו.

זוכרים את התוכנית של גידי גוב מהניינטיז? הנה קטע ראפ שלו על מסעותיו של הנסיך פיליפ 🙂

 • בניגוד לרוב בני משפחת המלוכה בלונדון, לנסיך פיליפ היו יחסים טובים עם הנסיכה דיאנה (שכינתה אותו ״אבא״), והם נהגו להחליף ביניהם מכתבים על בסיס קבוע, בהם הוא הביע הזדהות עם הקשיים שלה וכינה את הנסיך צ׳ארלס ״טיפש״ על ההתנהלות שלו. באופן כללי, לאורך השנים מערכת היחסים בין צ׳ארלס ופיליפ היתה קשה למדי, עוד משהו שצופי ״הכתר״ ודאי יודעים (כמו למשל ההחלטה שלו לשלוח את צ׳ארלס לפנימיה הנוקשה בסקוטלנד).
 • למרות הקשיים בתחילת הדרך, ולמרות שישנו בחדרים נפרדים רוב השנים, הנסיך היה נשוי למלכה אליזבת׳ השנייה במשך 73 שנים (!). השניים התחתנו בשנת 1948, פחות מחמש שנים לפני הכתרתה של אליזבת׳ השנייה למלכה.
 • אם פיליפ הוא בעלה של המלכה, מדוע הוא נקרא ׳נסיך׳ ולא ׳מלך׳? התשובה היא פשוטה: במלוכה הבריטית יש חוק בן מאות שנים, שבמסגרתו רק המונרך (השליט בפועל) נושא את התואר ׳מלך׳ או ׳מלכה׳, ואם מדובר במלכה (למשל המלכה ויקטוריה או אליזבת׳) אז בעלה לא ייחשב ל׳מלך׳ אלא רק ל׳נסיך׳. מכיוון שפיליפ (שאגב, נחשב לנסיך דנמרק ושם הוא היה בתור למלוכה) הוא רק בעלה של המלכה אליזבת׳ והוא עצמו מעולם לא היה בתור לרשת את הכתר (כמו למשל צ׳ארלס או וויליאם), החוק לא מאפשר לקרוא לו מלך אלא רק נסיך. 
 • כמובן שיש עוד סיפורים רבים ואת ההקשר הנאצי (לצערנו) של אחיותיו של הנסיך, אך הפעם בחרתי להתמקד בדברים היותר משעשעים בחייו הרבגוניים של הנסיך המנוח.
סיפור אהבה בן יותר משבעה עשורים. הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת׳

שאלות ותשובות

איפה ומתי נולד הנסיך פיליפ?

הנסיך פיליפ נולד ב-10.6.1921 בקורפו שביוון ואמו הנסיכה אליס הוכרה כחסידת אומות העולם.

מדוע הנסיך פיליפ לא הוכתר כמלך?

לפי המסורת המלכותית הבריטית, אדם שאינו בן למשפחת המלוכה אינו מוכתר למלך עם נישואיו לבני/בנות המשפחה המלכותית. לכן, עם נישואי לאליזבת ב-1947 הוא קיבל את התואר "הדוכס מאדינבורו".

מה הקשר של הנסיך פיליפ למלכה אליזבת?

מלבד היותו בעלה של המלכה אליזבת, הנסיך פיליפ היה גם בן דודה מדרגה שלישית. שניהם צאצאים של המלכה ויקטוריה.

airalo ad
מתי ובאיזה גיל נפטר הנסיך פיליפ?

הנסיך פיליפ נפטר ב9.4.2021 בגיל 99.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון