4 פאבים קלאסיים בלונדון שאתם חייבים לבקר בהם

מאת: גיא אבני.

אני אוהב בירה. יותר משאני אוהב בירה, אני אוהב לשתות בירה בסגנון קאסק (הסבר יגיע מיד). ויותר משאני אוהב לשתות בירה בסגנון קאסק, אני אוהב לעשות זאת באיזה פאב עתיק יומין באנגליה. הרי עם כל הכבוד לפאבים הטרנדיים והחדשים שצצים, הפאבים הקלאסיים באנגליה מכילים משהו שאף סטורי באינסטגרם לא יספק.

ראשית, ההיסטוריה. איפה עוד תוכלו ללכת לפאב ולשמוע סיפורים על חיל הגרנאדירים של אדמירל נלסון, שנהגו לשבת ולשתות בפאב מסוים את הבירות שלהם לפני שיצאו לקרב? או  על הפאב שצ'ארלס דיקנס נהג לפקוד באופן יומי? תוסיפו לזה את העיצוב, שלרוב ילווה בכמויות נכבדות של עץ, ובחורף גם אח בוערת. איך אומרת מריה ב"צלילי המוזיקה"? אלה דברים שעלי אהובים.

בנוסף, בפאבים בהם מוגש אוכל, ברוב הפעמים תתקלו במטבח קלאסי מעולה. בין אם מדובר בפאי אנד מאש עם רוטב או צלי של יום ראשון או הפיש אנד צ'יפס הקלאסי – האוכל האנגלי השתדרג והוא נעשה ברמה הגבוהה ביותר שאפשר. לטעמי, המנות שניתן למצוא בפאבים הללו עולות באיכותן על רוב המנות שניתן למצוא בפאבים בישראל.

ואחרון חביב- כל הפאבים הללו מגישים את הבירה בסגנון קאסק. מדובר בסגנון מזיגה שקיים כמעט באופן בלעדי בבריטניה. הבירה נשאבת מהחבית באמצעות כוח המשיכה (והכוח של הברמן שמושך במשאבה). לא מתווסף פחמן דו חמצני תוך כדי והבירה לא מקוררת. התוצאה? בירה בטמפרטורת החדר וללא גזים. כמו שהיא יוצרה במבשלה וכמו שהיא אמורה להימזג. חוסר הגזים גם פחות ממלא את הבטן ולמעשה כך מתאפשר (למי שרוצה ויכול) לשתות עוד. מבטיח לכם שאם תנסו, יהיה קשה לכם לחזור להרגליכם הישנים.

airalo ad

מאחר ובלונדון יש כמות עצומה של פאבים החלטתי הפעם להתמקד בארבעה פאבים מיוחדים. כל אחד ייחודי בדרכו שלו. כל אחד ממוקם באזור אחר בעיר.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

פאב The Nag’s Head בשכונת בלגרביה

נתחיל בשכונה הנוצצת Belgravia. מי שמעוניין לספוג קצת את העושר הלונדוני, זה בהחלט המקום לעשות זאת. פעם איזור ביצות שהיה ידוע בפושעים שהסתובבו סמוך אליו והיום אחת השכונות היקרות בלונדון (בית בכיכר צ'סטר יעלה לכם בין 7-8 מיליון פאונד).

Nags Head
Nags Head

בלגרביה גם ידועה בסמטאות הקסומות שלה, שנקראות בשפת המקום Mews. בעבר הן היו אורוות ובתים למשרתים, והיום הן פינות חמד יקרות. סמטאות שקטות בלב ההמולה של מרכז העיר. רוב הסמטאות הללו מעוטרות גם בפאבים עתיקים, ואחד מהם, שהוא חביב עלי ביותר הוא הנג'ז הד (ראש הסוס).

נהגוס - פרסום לרוחב

המקום החל למכור שיכר (לא כפאב) כבר מאמצע המאה ה-18והוא כמעט ולא השתנה. כל המקום עשוי עץ. הכיסאות והשולחנות חורקים ויש בתוך הפאב כל כך הרבה פריטים (בין אם זה אוסף כומתות ישנות, מכונות תקליטים, גזרי עיתונים שמעטרים את הקירות ועוד ועוד). נראה שהבעלים של המקום הגיע מזמן לגבורות, אך הוא מאוד נחמד ואוהב לדבר. המוזיקה במקום נעה על סקאלה של שירים (שמנוגנים בתקליטים) מהשנים 1920-1950.

אגב דיבורים, למקום יש שני חוקים. 1: את המעילים והכובעים תולים בכניסה. 2: פלאפונים נשארים בכיס. אסור לצלם, אסור לדבר בטלפון אלא אחד עם השני. לשאלתכם, המקום אכן אוכף את החוקים הללו ואם חטאתם, בפעם הראשונה תקבלו אזהרה. בפעם השנייה תמצאו את עצמכם בחוץ כהרף עין.

מבחינת שתיה, שתיתי שם Adnam’s Ghost Ship, פייל אייל אנגלי קלאסי וטעים. מבחינת מזון, המקום מאוד מינימליסטי. יש כאן בעיקר סנדוויצ'ים, כך שאם באתם לארוחת צהריים, יש לא מעט פאבים מעולים אחרים בסביבה שיענו על הצרכים שלכם אך אם הגעתם כדי לשתות בירה ולספוג את האווירה הייחודית של הפאב האנגלי, צפוי לכם בילוי נפלא.

פאב The Dove, האמרסמית'

אני מאוד אוהב ללכת על הגדה הצפונית של התמזה מגשר קיו ועד פולהאם. זו הליכה של מספר קילומטרים טובים, אבל היא רוויה בפאבים, ואם מתעייפים תמיד אפשר לעצור לבירה זריזה ולהמשיך.

הנהר בהאמרסמית
הנהר בהאמרסמית

באיזור המארסמית, לא רחוק ממבשלת Fuller’s נמצא פאב היונה, פאב אנגלי קלאסי בכל רמ"ח איבריו. בכניסה למקום תלוי שלט עם ציור של יונה וקשת בענן. אתם יכולים לבחור אם לשבת בפנים או ליהנות מהאוויר בשולחן בחוץ שמשקיף לנהר.

הכניסה לפאב The Dove
הכניסה לפאב The Dove

המקום הזה אפילו עתיק יותר מהפאב הקודם. הוא קיים מהמאה ה-16 והוא רווי בהיסטוריה. ההמנון המפורסם Rule Brittania נכתב כאן. המלך צ'ארלס השני נהג לאכול כאן עם המאהבת שלו. קחו הפסקה בין הלגימות ותסתכלו על הקירות. יש שם רשימה של כל המי-ומי שנהגו לשתות כאן. ולפאב יש גם שיא גינס משלו – המקום מכיל את שולחן הבר הקטן ביותר בעולם.

הפאב שייך למבשלת פולר'ס, ולכן תוכלו למצוא שם בעיקר בירות שלהם. מבחינת היצע המזון, כאן מובטח לכם שתשבעו. בין אם מדובר בהמבורגר, סטייק בקר או בשר כבש, האוכל מעולה ומותאם לבירה שאתם שותים.

פאב The Mayflower בשכונת Rotherhite

רותרהייט היה פעם איזור די מפוקפק. במקום ישבו מספנות בתקופה שרוב הסחר בלונדון עבר דרך הים. המקום היה ידוע לשמצה באוכלוסייה שלו. דיקנס השתמש ברותרהייט כמקום מגוריו של פייגין באוליבר טוויסט, ועוד דמויות בספרים שלו היו מבלות כאן לא מעט.

כיום המקום נראה אחרת לגמרי. הבתים הישנים שופצו. פארקים הוקמו מסביב. האיזור שופע בפאבים ומקומות בילוי, ומהגדה של הנהר ברותרהייט אפשר לראות את השמש שוקעת על גשר הטאוור.  לחובבי ההיסטוריה ביניכם, סמוך לתחנת רותרהייט נמצא מוזיאון שמוקדש לפועלו של איזמברד קינגדום ברונל ולתעלה הראשונה שנחפרה מתחת לנהר.

סמוך למוזיאון נמצא פאב ה-Mayflower. המקום קרוי על שם האנייה המפורסמת שהפליגה לקולוניות באמריקה בשנת 1620. האנייה הפליגה מרותרהייט כשעל סיפונה היה קפטן כריסטופר ג'ונס, יליד המקום. השמועה אומרת שהאנייה עגנה כאן כדי להימנע מלשלם מיסים אם הייתה עונגת במורד הנהר. סמוך לפאב ניתן לראות את הנקודה המקורית שבה עגנה הספינה.

הפאב עצמו נחשב לפאב העתיק ביותר שעל גדות הנהר. פנינה חבוייה סמוך לבתים מלבנים אדומות ומדרכות עם אבנים משתלבות עתיקות, שבחלקן עוד ניתן לראות סימנים שהשאירו גלגלים של עגלות סוסים. ובזמן שלוגמים כוס בירה אפשר רק לדמיין את האנשים שישבו באותו מקום לפני מאות שנים (כשהפאב היה קרוי בשם אחר), רגע לפני שהפליגו לעבר יבשת חדשה.

למרות ההיסטוריה, הבירות כאן די מוכרות. בין אם מדובר במבשלות קראפט כמו ביברטאון, ואפילו גינס ואסטרייה דאם הספרדית. ישנו גם מבחר נחמד של סיידרים.

Rotherhite Walk
Rotherhite Walk

האוכל עשוי לעילא ולעילא עם מבחר מעולה של מנות. הכל מקדירת כבש מבושלת ברוטב גינס, פיש אנד צ'יפס נפלא, מיקס פירות ים, חזה ברווז ועוד.

מומלץ ביותר אחרי הביקור בפאב לצעוד מערבה על גדות הנהר לכיוון גשר הטאוור. בייחוד בשעות בין הערביים.

פאב The Tap On the Line, קיו

ומהקצה האחד של לונדון, אנחנו עוברים במעבר חד לקצהו השני בקיו.

אני אוהב את החלק הזה של לונדון. המקום מזכיר יותר כפר או עיירה קטנה, וכל ההמולה והאווירה התיירותית שיש במרכז מתפוגגות לחלוטין כשהולכים בטבע לגדות הנהר, עם ציפורים מצייצות, ברווז שבדיוק מנסה לתפוס לו דג שמנמן וסירה קטנה שאנשים חותרים בה להנאתם ביום ראשון בבוקר. וכמובן שאין ביקור בקיו בלי הגנים הבוטאנים הנפלאים.

גני קיו
גני קיו

הפאב האחרון להיום נמצא ממש ביציאה מתחנת הרכבת התחתית של קיו. התחנה קיימת כבר משנת 1869 והיא אחת מהתחנות הבודדות מהמאה ה19 של קו Northern Line המקורי ששרדו. ואם זה לא מספיק נחמד, זו התחנה היחידה ברכבת התחתית של לונדון עם פאב צמוד! היו בעבר המון מקומות כאלה, אך כולם נכחדו מסיבה זו או אחרת.

תחנת הרכבת בנויה משתי קומות עם לבנים צהובות והיא מהווה עדות לארכיטקטורה הויקטוריאנית. המקום נחשב כבניין לשימור ואסור להרוס או לעצב אותו מחדש.

הפאב עצמו עבר מספר גלגולים, ולאחרונה הוא שופץ ב2013. למעשה, מדובר בפאב הפחות עתיק מבין הארבעה שצוינו כאן אך בניגוד למקומות הקודמים, הייתי מעודד אתכם להתחיל כאן את היום. הפאב פתוח משעות הבוקר, והוא מגיש ארוחת בוקר אנגלית מלאה, ולאמיצים מביניכם, ניתן לשלב גם עם בירה במקום מיץ תפוזים.

גם הפאב הזה שייך לפולר'ס ותוכלו למצוא כאן בעיקר בירות שלהם כמה אורחות (כמו אסאהי היפנית).

עוד דברים מעניינים: