פארק קריסטל פאלאס בלונדון (הפארק עם הדינוזאורים)

תאמינו או לא, אבל בלונדון יש יותר מ-3,000 פארקים (!) בגדלים שונים. מה שאני מאוד אוהב בפארקים של לונדון, זה שכמעט בכל אחד מהם יש ׳הפתעות׳ שונות ולכל אחד מהם אופי קצת שונה – בחלקם תמצאו אגמים שאפשר לשחות בהם (המפסטד הית׳), תצפיות שוות על לונדון (גריניץ׳ פארק), איילים שמסתובבים חופשי (ריצ׳מונד פארק), גני ורדים מרשימים (רייג׳נט) פגודות (פארק באטרסי או ויקטוריה פארק) או דינוזאורים (קריסטל פאלאס). רגע, מה? כן, דינוזאורים?

דינוזאורים בפארק קריסטל פאלאס
דינוזאורים בפארק קריסטל פאלאס

היום אתמקד באחד מהפארקים הפחות מוכרים בלונדון, פארק קריסטל פאלאס, שנמצא בחלק הפחות מתוייר ומוכר של העיר העצומה שלנו – דרום מזרח לונדון (החלק שבו אני גר), שמאופיין לרוב בבתים פרטיים ובשכונות פרבריות שקטות וירוקות.

דינוזאורים בפארק קריסטל פאלאס?!

בפארק קריסטל פאלאס, שמשתרע על שטח של 200 דונם, יש אגם, ועל גדות האגם ישנם 33 דגמים של דינוזאורים, שכמה מהם נבנו בשנת 1854 – ונחשבים לפסלי הדינוזאורים הראשונים בעולם. אבל לראשוניות הזו יש גם ׳מחיר׳ – דגמי הדינוזאורים הראשונים הללו, שפוסלו ע״י הפסל בנג׳מין הוקינס וע״י המדען ריצ׳רד אוונס, מייצגים את מה שהיה ידוע אז למדע אודות דינוזאורים (וזה לא ממש הרבה). כיום הגדלים של חלק מהפסלים הללו לא נחשבים למדויקים, למרות שמאז הפסלים המקוריים נבנו עוד כמה פסלים של דינוזאורים (וחיות אחרות שנכחדו) שגודלם מדויק. הפסלים מוצבים לצד (ובתוך) האגם בפארק, מאחורי גדרות, משל היה מדובר ב׳גן חיות׳ של דינוזאורים.

פסלי הדינוזאורים הראשונים בעולם
פסלי הדינוזאורים הראשונים בעולם
יותר מ-15 ׳מינים׳ של דגמי דינוזאורים ובעלי חיים שנכחדו
יותר מ-15 ׳מינים׳ של דגמי דינוזאורים ובעלי חיים שנכחדו

בתחומי הפארק נמצא גם המבוך הכי גדול בלונדון, מבוך צמחיה עגול ועצום שמתוחזק מאז 1870.

מלונות מעולים ליד פארק קריסטל פאלאס

airalo ad

אטרקציות נוספות שתמצאו בפארק

ויש גם אגם עם סירות להשכרה
ויש גם אגם עם סירות להשכרה

מרכז ספורט לאומי עם בריכות שחיה, אצטדיון, אחד ממשטחי הסקייטינג הראשונים בלונדון, חווה עירונית, מוזיאון, שרידים של התערוכה הבינלאומית הגדולה של 1851, אגם עם סירות פדלים להשכרה ועוד. אגב, הגמר הראשון בהיסטוריה של התאחדות הכדורגל האנגלית נערך גם הוא בתחומי הפארק. באופן מפתיע, דווקא האצטדיון הרשמי של קבוצת קריסטל פאלאס (מהפרימייר ליג) לא נמצא בשכונת קריסטל פאלאס עצמה אלא באצטדיון סלהרסט פארק שברובע קרויידון שבדרום לונדון (לא כל כך רחוק משם).

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

צמוד לפארק נמצא גם המבנה השמיני בגובהו בלונדון (והמבנה הגבוה ביותר בלונדון שאינו בניין) – האנטנה Crystal Palace Transmitter שגובהה 219 מטרים ומזכירה קצת את מגדל אייפל, שאגב גבוה ממנה ׳רק׳ ב-81 מטרים.

האנטנה Crystal Palace Transmitter
האנטנה Crystal Palace Transmitter
כל פארק בצבע. אגם בפארק קריסטל פאלאס
כל פארק בצבע. אגם בפארק קריסטל פאלאס

אגב, השכונה (וגם הפארק) ׳ארמון הבדולח׳ קרויים על שם מבנה מפורסם (שיש המחשיבים אותו כאחד מהמבנים הראשונים של האדריכלות המודרנית) שהוקם בהייד פארק בשנת 1851 לכבוד ״התערוכה הגדולה״ הבינלאומית בלונדון, תערוכה ששילבה בין אמנות לתעשייה ומדע והציגה לעולם חידושים רבים (למשל הדחת המים באסלה). המבנה היה מבנה הזכוכית הגדול ביותר בעולם באותה התקופה, ונבנה בצורה שאפשרה לפרק אותו ולהקימו מחדש במקום אחר. אחרי שהסתיימה התערוכה, המבנה פורק והועבר למקום שנמצא סמוך לפארק, ולכן השכונה הסמוכה נקראת על שמו. המבנה, שהיה מקור גדול לגאווה לעם הבריטי ולתערוכות ואירועים רבים, נשרף בשנת 1936, כשווינסטון צ׳רצ׳יל אמר בצער שמדובר ב״סופו של עידן״.

נהגוס - פרסום לרוחב

אגב, שווה לעשות סיבוב גם בשכונה עצמה. יש בה לא מעט מסעדות ופאבים מגניבים.

מיקום הפארק (גוגל מפות)

טיסות ללונדון ניתן להזמין כאן (מדי פעם יש כאן מבצעים ממש שווים)

השכרת רכב בלונדון

מפות ומדריכי טיולים

מלונות סמוך לפארק קריסטל פאלאס