רגעים מלכותיים בארמון קנזינגטון וגני קנזינגטון

ארמון קנזינגטון הוא מקום הולדתה ובית ילדותה של המלכה ויקטוריה. הארמון האלגנטי הזה נבנה עוד במאה ה-17 והוא שוכן במיקום יחסית שקט בלב גני קנזינגטון שבלונדון. הארמון נמצא ברובע קנזינגטון וצ'לסי, בצד המערבי של הייד פארק, מוקף בצומח, מזרקות וגנים מטופחים.

ארמון קנזינגטון - Kensington Palace
ארמון קנזינגטון – Kensington Palace

הארמון נפתח מחדש בשנת 2012 לאחר פרויקט שיפוץ ענק שעלה 12 מיליון ליש"ט למשלם המיסים הבריטי אבל זה היה שווה כל פני. הארמון וחדריו חושפים סיפורים דרמטיים והיסטוריה של שלוש מאות שנות מלוכה.

מגורי המלכה – The Queen’s State Apartments

מגורי המלכה, The Queen’s State Apartments, הן קבוצה של חדרים נוחים ונעימים שנוצרו עבור המלכה מרי השנייה ובעלה המלך ויליאם השלישי, שקנו את הארמון בסוף המאה ה-17 והזמינו את האדריכלים כריסטופר רן וניקולס הוקסמור להפוך אותו לביתם. גרם המדרגות מעוטר בסצינות מחצרו של המלך ג'ורג' הראשון ומוביל לחדרים הללו שם אורחו אנשי מלוכה ומבקרים. קבוצת חדרים נוספת מוקדשת למלכה ויקטוריה. היא נולדה וגדלה בארמון וכאן גילתה לראשונה שהיא אמורה להיות מלכה. כאן היא גם הכירה את בעלה לעתיד, אלברט.

שנים מאוחר יותר, במאה העשרים, הנסיכות מרגרט ודיאנה התגוררו בארמון וכיום זהו בית המגורים הרשמי בלונדון של הדוכס והדוכסית מקיימברידג', הנסיך ג'ורג' מקיימברידג', הנסיכה שרלוט מקיימברידג', הנסיך הארי מוויילס, הדוכס והדוכסית מגלוסטר והנסיך והנסיכה מייקל מקנט.

פסלה של המלכה ויקטוריה בגני ארמון קנזינגטון
פסלה של המלכה ויקטוריה בגני ארמון קנזינגטון

התערוכות שבארמון

תערוכת המלכה ויקטוריה

בארמון קנזיגנטון מוצגת תצוגת קבע הקשורה למלכה ויקטוריה. התערוכה עוסקת בחייה של המלכה ויקטוריה. קטעי עיתונות ישנים הקשורים לישיבה שלה על כס המלכות, התכתבויות ועוד מוצגים לצד חפציה האישיים ויצירות האמנות בחדרים בהם התגוררה אז.

airalo ad

תערוכת שמלות הטקס המלכותיות

קולקציית שמלות הטקס המלכותיות מוצגת בארמון קנזינגטון מאז שנת 1982 ומספרת את סיפור המעמדות בחברה הבריטית של אז באמצעות בדים משובחים, שמלות מפוארות ותלבושות Wasp Waisted.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

גני קנזינגטון

איזור גני קנזינגטון המקיפים את הארמון הוא כאמור רק אחד משמונת הפארקים המלכותיים של לונדון. שטח הגנים הכולל משתרע על פני כ-265 דונמים ואין ספק שמי שמגיע לאיזור יכול לבלות כאן חצי יום בכיף. כי יש כל כך הרבה ירוק וטבע כאן מסביב.

בעבר הגנים היו חלק מהייד פארק אבל היום הכניסה אליהם אפשרית רק בנפרד. מעבר לירוק, לערוגות הפרחים ולמזרקות תוכלו למצוא כאן אמנות וארכיטקטורה עכשווית בגלריית סרפנטין, לילדים יש כאן את מגרש המשחקים לזכר הנסיכה דיאנה ובו ספינת פיראטים ענקית מעץ, שביל חושי, אנדרטת פיטר פן ועוד.

נהגוס - פרסום לרוחב

פסל פיטר פן

פסל פיטר פן
פסל פיטר פן

פסל הברונזה של פיטר פן מציג את התושב המפורסם של גני קנזינגטון וחוץ ממנו יצוקים כאן גם סנאים, ארנבות, עכברים ופיות מקסימות.

גן השעשועים לזכר הנסיכה דיאנה

אוניית פיראטים ענקית מעץ היא החלק המרכזי המדהים בגן השעשועים הזה. הפארק נפתח ב-30 ביוני 2000 לזכרה של הנסיכה ומאז אין ילד שמגיע לגנים ולא שומע עליה.

הגנים האיטלקיים

בצד הצפוני של הפארק, ליד שער לנקסטר נמצאים הגנים האיטלקיים. הם הוקמו בשנות ה-60 ויש בהם צמחי מים, פסלים ומזרקה. ההערכה היא שהגנים היו מתנה של הנסיך אלברט למלכה ויקטוריה.

האנדרטה לזכר הנסיך אלברט

האנדרטה לזכר הנסיך אלברט
האנדרטה לזכר הנסיך אלברט

אנדרטת אלברט בגני קנזינגטון היא אחת האנדרטאות המרשימות ביותר בלונדון. האנדרטה מנציחה את מותו של הנסיך אלברט בשנת 1861 מטיפוס הבטן.

גלריות סרפנטיין

במבנה מוצגות למעשה רק שתי גלריות המציגות אמנות וארכיטקטורה עכשווית העוקבת אחר עונות השנה עם תערוכות מתחלפות בהתאם לעונה, בסתיו, בחורף, באביב ובקיץ.

גני Allotment

המקום פתוח מדי יום ומפועל על ידי מתנדבים שמחלקים למבקרים טיפים שימושיים לגידול פירות וירקות בצורה עצמאית. מגיעות לכאן גם קבוצות מבתי ספר שרוצות ללמוד עוד על קיימות וגידול ירקות באופן אורגני.

אלון האלפין

אלון האלפין הוא פסל עשוי גזע חלול של עץ אלון ובו מגולפות דמויות של פיות, שדונים ובעלי חיים והוא נמצא ממש לצד גן המשחקים לזכר הנסיכה דיאנה. גזע עץ האלון העתיק הובא לכאן מפארק ריצ'מונד. אלון האלפין הופיע גם על עטיפת אלבומם של פינק פלויד "Ummagumma" כשדיוויד גילמור עומד מול אלון האלפין.

הייד פארק – Hyde Park

כמעט כל מי שמגיע לארמון מטייל גם בהיידפארק. לפני או אחרי הביקור. ממזרח לגני קנזינגטון נמצאת דרך הכרכרות המערבית ואחריה הייד פארק, אחד מהגנים המלכותיים של הבירה הבריטית.

מעבר למרחבי הפארק המטופחים יש כאן כמה נקודות עניין מפורסמות מאוד. פינת הנואמים (Speaker’s Corner) היא אחת מהם ואם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש שם נואם שמנסה לשנות את העולם עם נאום חוצב להבות. יש כאן כמה אנדרטאות לזכר הנסיכה דיאנה, אגם נחמד עם דגים וברווזים בשם אגם הסרפנטיין ועוד ועוד.

שכונת קנזינגטון

שכונת קנזינגטון סובבת את הארמון. זו שכונה מאוד יפה, גדולה ומעניינת והרבה מאוד מהמוזיאונים של לונדון נמצאים בה. גם שגרירות ישראל נמצאת בשכונה. אגב, זו אחת משגרירויות ישראל הגדולות בעולם.