יורו 2021: Football’s Coming Home (הכדורגל מגיע הביתה) ומה זה אומר בעצם?

בשבועות האחרונים אם יש לכם נגיעה קלה לעולמות הספורט די בטוח שנתקלתם בסלוגן הזה – ותהיתם – זו הרי הפעם הראשונה שנבחרת אנגליה עולה לגמר היורו, והאנגלים זכו בגביע העולם רק פעם אחת (1966), אז למה הכוונה ב״הכדורגל מגיע הביתה?״ ולמה הסלוגן הזה היה גם הסלוגן הרשמי של יורו 96׳ (שגם נערך באנגליה)? 

קצת היסטוריה של כדורגל אנגלי… 

הידעת? משחק הכדורגל המודרני הומצא באנגליה, והחוקים שלו בכל העולם הם למעשה החוקים של התאחדות הכדורגל האנגלית. אם צפיתם בסיור הלייב שלי בבאטרסי פארק, אולי אתם זוכרים שביקרתי ברחבה שבה נערך המשחק הראשון על פי חוקי ההתאחדות בשנת 1864, שלמעשה נחשב למשחק הכדורגל המודרני הרשמי הראשון.

השלט שמציין את המיקום של משחק הכדורגל הראשון של ההתאחדות האנגלית, 1864
השלט שמציין את המיקום של משחק הכדורגל הראשון של ההתאחדות האנגלית, 1864

כמו הרבה דברים, המקורות העתיקים של הכדורגל הם בסין במאה השניה לפני הספירה, במשחק בשם קוג׳ו, שהיה דומה בחוקים ובעקרון שלו לכדורגל. משם עבר המשחק ליוון העתיקה, ומשם לרומאים ולאנגלים, שהיו משחקים בכדורים מעור של חזיר וחיות אחרות.

בימי הביניים היו משחקים כדורגל לא ממוסד בחצרות של אוניברסיטאות באנגליה כמו קיימברידג׳, אבל רק באמצע המאה ה-19 החליטו האנגלים למסד את המשחק ולקבוע לו כללים מסודרים, בעיקר בגלל שלפני זה היה מדובר במשחק אלים ודי מבולגן.

בשנת 1863 – אותה שנה שבה הושק קו הרכבת התחתית הראשון בעולם (המטרופוליטן של לונדון, כיום האנדרגראונד) – ראשי מועדוני הכדורגל ובתי הספר של אנגליה נפגשו בפאב של הבונים החופשיים בלונדון – וקבעו את החוקים של מה שיהפוך בסופו של דבר לכדורגל המודרני. בשנת 1864, בבאטרסי פארק, נערך המשחק הרשמי הראשון לפי כללי ההתאחדות (Association Footballer), שעל שמו נקרא השם האמריקני של המשחק – Soccer.

airalo ad
ככה נראית הרחבה שבה שוחק משחק הכדורגל המודרני הראשון, בפארק באטרסי
ככה נראית הרחבה שבה שוחק משחק הכדורגל המודרני הראשון, בפארק באטרסי

אבל למרות שהכדורגל המודרני הומצא באנגליה, ושהליגה האנגלית (פרימייר ליג) נחשבת, לצד הספרדית, לטובה והמעניינת בעולם, והרבה מקבוצותיה זכו באליפות אירופה במהלך השנים (כולל האלופה הנוכחית, צ׳לסי), דווקא נבחרת אנגליה בכדורגל היא לא סיפור הצלחה גדול במיוחד.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

נבחרת אנגליה זכתה בגביע העולם בכדורגל רק פעם אחת, ב-1966, ומעולם לא זכתה ביורו (אליפות אירופה בכדורגל). ופרט לאותה זכיה ב-1966 בגביע העולם, היא גם מעולם לא הגיעה לגמר של טורניר בינלאומי גדול, עד אתמול (7.7.2021). לכן החגיגות כאן בלונדון מאז גדולות (היו אפילו זיקוקים), והבירה נלגמת כמו מים מינרלים בטיול שנתי במדבר יהודה. אם יקרה נס ואיכשהו נבחרת אנגליה תצליח לנצח את נבחרת איטליה, החגיגות כאן הולכות להיות מטורפות. שימו אצבע על הלינק הבא ותתכוננו להזמין טיסה ללונדון

נהגוס - פרסום לרוחב