המחזמר ״בוק אוף מורמון״ – עדיין אחד מהמיוזיקלס הכי מומלצים בלונדון

למרות השנים הרבות בהן רץ המחזמר ״בוק אוף מורמון״ (Book of Mormon), תופתעו לגלות שהוא עדיין מצחיק, מופרע, שוחט פרות קדושות ובעיקר מהנה מאוד.

צילום מסך מתוך המחזה ספר המורמונים - בוק אוף מורמונס
צילום מסך מתוך סרט פרסומת למחזמר "בוק אוף מורמונס"

למי שלא מכיר, אספר (בקצרה כדי לא להרוס יותר מדי) ש׳ספר המורמונים׳ הוא מחזמר סאטירי שנכתב ע״י יוצרי הסדרה המופרעת ׳סאות׳פארק׳ טריי פארקר ומאט סטון. המחזמר מספר על שני נערים מהזרם המורמוני (זרם בנצרות שמרכזו ביוטה שבארה״ב). שני הנערים מסיימים את ההכשרה המסיונרית שלהם ונשלחים לכפר מוכה גורל באוגנדה כדי להמיר את דתם של תושבי המקום, ונתקלים באי אלו קשיים. המחזמר הזה ״עושה קציצות״ מכמה נושאים, וביניהם דתות, החזרה בתשובה, מיסיונריות, אמונה עיוורת (לא רק בדת, אלא בכל דבר) ומחזות זמר מוגזמים. מדובר באחד ממחזות הזמר המצליחים והמבוקשים בעולם, שזכה באינספור פרסים ונחשב לאחד משוברי הקופות הגדולים בווסט-אנד של לונדון, לצד ניו-יורק, לוס אנג׳לס, שיקגו וערים נוספות.

ברמת הפוליטיקלי קורקט המחזמר Book of Mormon נמצא בערך באמצע הדרך בין פרק ממוצע של סאות׳פארק, ציוץ של דונלד טארמפ וסרטיו המופרעים של סשה ברון כהן. ואפרופו כהן, המחזמר הזה עושה לאוגנדה את מה שבוראט עשה לקזחסטן: לוקח את כל הסטריאוטיפים לקצה, ומקצין אותם עוד יותר. אגב, כמו שב׳בוראט׳ לא היה באמת קשר לקזחסטן חוץ מהשם של המדינה שממנה הוא בא (השפה שהוא דיבר בסרט היתה עברית והכפר שצולם בסרט הוא בכלל כפר ברומניה), ככל אין באמת כל קשר בין אוגנדה של המציאות לאוגנדה של המיוזיקל, לא בשפה ולא בתפאורה, ואפילו את הדמויות ה׳אוגנדיות׳ לא משחקים אוגנדים (איך אני יודע? כי במקרה אשתי אוגנדית), מה שלדעתי הופך את כל העניין אפילו לעוד יותר מצחיק.

אני לא יכול לגלות בלי לעשות לכם ספויילר, אבל יש במיוזיקל הזה כמה סצנות קורעות במיוחד, למשל הסצנה שבה מגיעים המורמונים לכפר האוגנדי ומגלים למה המשימה שלהם הולכת להיות קשה במיוחד (תתכוננו לאחד השירים המצחיקים ששמעתם בחייכם).

המחזמר בוק אוף מורמון - צילום מסך מתוך הסרטון הרשמי
המחזמר בוק אוף מורמון – צילום מסך מתוך הסרטון הרשמי

דבר נוסף שאהבתי ב׳בוק אוף מורמון׳ הוא את הדרך שבה המחזמר עושה קציצות מכל השטיקים, הגימיקים והקיטש של המיוזיקלס הגדולים. זה כולל בין השאר פלצטים, ריקודים מוגזמים, שימוש בלבוש נוצץ בסיטואציות לא קשורות, ועוד ועוד. יש כאן השקעה מטורפת בתפאורה וכוריאוגרפיה כיאה למחזמר ווסט-אנד רב מכר, רק בהגזמה שמודעת לעצמה.

airalo ad

אזהרה! מי לא יהנה מהמחזמר?

חשוב לציין שיש כמה קהלים ש׳ספר המורמונים׳ בפירוש לא מתאים להם:

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון
  • אנשים בלי אנגלית טובה / סבירה פלוס לדעתי יהנו פחות, כי יש ב-Book of Mormon הרבה בדיחות והערות מצחיקות שדורשות אנגלית ממוצעת ומעלה.
  • ילדים / בני נוער בגילאי פחות מ-15. קודם כל ההצגה הזו בפירוש לא מיועדת לילדים, ולא רק בגלל הגסויות האופייניות, הרמיזות המיניות וכו׳, אלא גם בגלל שרובם פשוט לא יבינו על מה המהומה. בכל אופן, הכניסה למחזה מגיל 15 גם ככה.
  • אנשים בעלי גישה רצינית לדת/אמונה – חשוב לזכור שיש במיוזיקל הזה המון ביקורת (גלויה ומרומזת) והמון שחיטת פרות קדושות על דת, החזרה בתשובה, אמונה ו״היושב במרומים״. לדעתי זה פחות משנה אם אתם בעצמכם מאמינים או דתיים, אלא יותר חשוב אם יש לכם גישה קלילה ויכולת לצחוק אפילו על הדברים שאתם מאמינים בהם מבלי להיעלב. אם התשובה היא לא – כנראה שהמיוזיקל הזה פחות בשבילכם.

למי כן מתאים Book of Mormon?

ובכן, אם אתם חובבי הומור שחור בסגנון ׳סאות׳פארק׳ או סרטים כמו ׳בוראט׳ ו׳ברונו׳, או שבא לכם מיוזיקל קצת שונה משוברי הקופות המוכרים, כנראה שתאהבו את ׳בוק אוף מורמון׳.

נהגוס - פרסום לרוחב