פארק קלסי – Kelsey Park

אז כמו שסיפרתי לכם בפעמים הקודמות אחרי הביקורים שלי בפארק סנדרידג' וכפארק באקהם פלאס, לפחות דבר אחד חיובי יצא מתקופת הקורונה. בזכותה סוף סוף יש לנו זמן לחקור רגלית את כ-ל האזור היפהפה שבו אנחנו גרים בפרוורים הירוקים של דרום מזרח לונדון. פעם בכמה ימים אנחנו מנצלים את השמש הלונדונית האביבית (השנה היא מפנקת במיוחד) ויוצאים לחלץ עצמות באזור שלנו (אזור ברומלי) ובשכונות והאזורים הסמוכים. והנה שוב, יש לי הזדמנות להציג כאן לקהל הישראלי פארק לא מוכר, שלא רק שסביר שאף תייר ישראלי מעולם לא הגיע אליו, אלא שאפילו רוב הלונדונים המקומיים הוותיקים מעולם לא ביקרו בו.

הרבה מים, גשרים ואווירה פסטורלית במיוחד. פארק קלסי
הרבה מים, גשרים ואווירה פסטורלית במיוחד. פארק קלסי

פארק קלסי – פארק יפהפה ומפתיע

הפעם גילינו פארק יפהפה בשם פארק קלסי (Kelsey Park) שממוקם סמוך לשכונת בקנהאם (Beckenham) שברובע ברומלי בדרום לונדון, מרחק של חצי שעה הליכה מהבית שלנו. בניגוד לפעמיים הקודמות, בהן ביקרנו בפארקים עצומים עם מרחבים כמעט אינסופיים, הפעם הגענו לפארק קצת יותר צנוע בגודלו, לא פצפון אבל גם לא ענק, אבל יפה יפה ומטופח מאוד.

במרכז הפארק עובר נחל בשם River Beck, כשלפרקים הוא ׳מתרחב׳ והופך לשני אגמים, כשבמרכזו של הגדול מבניהם יש אי קטן. האגמים שבפארק מהווים בית גידול לבעלי חיים רבים וביניהם 13 סוגים של עופות מים. מבין הפארקים שביקרנו בהם מאז שהמשבר התחיל, מדובר באחד מהפארקים היפים והנעימים להליכה, עם שבילים יפהפיים מוצלים, הרבה פרחים וצמחיה מעניינת, הרבה מים, גשרים פסטורליים ובעלי חיים.

13 סוגים של עופות מים ועוד הרבה בעלי חיים ועצים עתיקים. קלסי פארק בדרום לונדון
13 סוגים של עופות מים ועוד הרבה בעלי חיים ועצים עתיקים. קלסי פארק בדרום לונדון
ציפור מרנינה שפגשתי על גדת הנחל בפארק קלסי
ציפור מרנינה שפגשתי על גדת הנחל בפארק קלסי

ודאי שמתם לב שבכל פינה בלונדון יש איזה מבנה היסטורי, ושבכל פעם שמגיעים לפארק, יש במרכזו אחוזה היסטורית שהפארק היה בעבר החצר או שטח הציד של האצולה שהתגוררה בה. גם הפעם זה לא ממש שונה. אי שם בשנת 1408 נבנתה במקום אחוזה ששרדה כמעט 400 שנים, והגנים המטופחים שסביבה הם מה שבסופו של דבר הפך לפארק המדובר. האחוזה ההיא נהרסה בסביבות שנת 1800, ובשנת 1835 נבנתה במקום אחוזה נוספת על ידי אציל בשם ריצ׳רד בנט, הפעם בסגנון התחייה הגותית, ששמה היה ׳אחוזת קלסי׳ (בתרגום חופשי – אחוזת הגיבורים). האחוזה החליפה כמה בעלים, ובשנת 1901 הפכה למנזר.

שני אגמים פסטורלים במיוחד. פארק קלסי
שני אגמים פסטורלים במיוחד. פארק קלסי

בשנת 1913 פארק קלסי נפתח לציבור באופן רשמי. האחוזה עצמה, ששימשה את הצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה, נהרסה בשנת 1921. הפארק עצמו המשיך לשגשג ולשרת את תושבי האזור, כשבשנת 1968 נפתחה מכללה גדולה לספורט במקום בו הייתה האחוזה ההיסטורית.

airalo ad
שלווה דרום-לונדונית למי שמוכנים להעמיק לתוך הדרום הלא מוכר של לונדון
שלווה דרום-לונדונית למי שמוכנים להעמיק לתוך הדרום הלא מוכר של לונדון
אחד מהעצים העתיקים בפארק קלסי
אחד מהעצים העתיקים בפארק קלסי

כיום יש בפארק היפהפה גם מתחם מיני-גולף מושקע במיוחד, בקתת אירוח בסגנון עתיק, שני גנים יפהפיים והמון ספסלים ופינות לשבת בהן ולהנות מהאביב הלונדוני השמשי, שבינתיים מוכיח יפה את התאוריה לפיה האביב בלונדון יפה ושמשי בהרבה מהקיץ.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

מפה של מלונות מעולים מסביב לפארק

Booking.com

שאלות ותשובות על פארק קלסי

איך מגיעים לפארק קלסי?

לפארק ניתן להגיע במגוון דרכים נוחות של תחבורה ציבורית, למשל באמצעות רכבת לתחנת
Beckenham Junction. כמו כן, ניתן להשכיר רכב ולשלב בין ביקור במקום לביקור באזורי הכפר שבקצוות ומחוץ ללונדון.

איזה דברים מעניינים נוספים יש לעשות באזור?

אזור דרום-מזרח לונדון מציע כמה ״הפתעות״ שפחות מוכרות לרוב התיירים (ואפילו למקומיים) שחיים בלונדון. מדובר באחד מהאזורים עם הכי הרבה שטחים פתוחים, טבע ופארקים בלונדון, למשל Sundridge Park העצום, פארק בקנהאם פלייס או פארק קריסטל פאלאס עם הדינוזאורים. ניתן גם לשלב עם ביקור/טיול באזור ברומלי (למשל במערות צ׳יזלהרסט או בבית של צ׳ארלס דרווין) או לצאת עוד קצת החוצה למחוז קנט היפהפה שגובל בלונדון מדרום-מזרח, ומכונה ״הגן של אנגליה״ – Garden of England בשל יופיו. אם כל זה לא מספיק לכם, כאן תמצאו עוד אטרקציות.

נהגוס - פרסום לרוחב
האם יש באזור מקומות אירוח או מלונות, או שמדובר רק באזורי מגורים?

כמו בשאר רחבי לונדון גם כאן יש מקומות לינה מגוונים, ממלונות ועד לדירות או בתים להשכרה.

איפה אוכלים באזור? יש מסעדות טובות?

בוודאי. יש כמה מסעדות טובות באזור, למשל הטאפאס בר הספרדי Tapeo שבשכונת בקנהאם הסמוכה שגובלת עם הפארק מצפון, או מגוון של ברים ומסעדות בשכונות ברומלי, בקנהאם, קריסטל פאלאס והסביבה.