מדע בלונדון

אוהבים מדע? לונדון היא לגמרי אחת מה-ערים החשובות והמעניינות בעולם בכל הנוגע למדע, התפתחות מדעית ומוזיאונים שקשורים למדע, טכנולוגיה, אסטרונומיה, ביולוגיה ואפילו אבולוציה. אחרי הכל, זו העיר שבה התגוררו בין השאר אייזק ניוטון, צ'ארלס דרווין ומייקל פאראדיי, וזו העיר שבה הומצאו והתפתחו המון מהדברים היומיומיים המוכרים לכולנו בעולם המודרני. מרכבת תחתית ורמזורים ועד למכונת הכתיבה, קופסאות שימורים ומערכת הביוב העירונית המודרנית.

חובבי מדע ימצאו בלונדון מוזיאונים מהגדולים, הידועים והמושקעים בעולם, דוגמת מוזיאון המדע ומוזיאון ההיסטוריה של הטבע המרשימים או המוזיאון הימי הלאומי בגריניץ', לצד מקומות קטנים יותר אבל מיוחדים והיסטוריים לא פחות, למשל הבית של צ'ארלס דרווין (אבי תורת האבולוציה) בפרבר הכפרי Downe, או מצפה הכוכבים המלכותי בגריניץ' (שם עובר גם קו הזמן הבינלאומי, ה-GMT) ועד למוזיאונים קטנים יותר המוקדשים לנושאים ספציפים (ולפעמים אפילו הזויים), למשל מוזיאון המורשת של חומרי ההרדמה ומשככי הכאבים (כן, מסתבר שיש כזה דבר!), ומוזיאון שמוקדש לרפואת שיניים.

אין ספק שגולת הכותרת לחובבי מדע בלונדון הוא מוזיאון המדע של לונדון, הממוקם ליד תחנת דרום קנזינגטון (South Kensington) וכולל למעלה מ-300,000 פריטים לחובבי מדע, טכנולוגיה, המצאות, ביולוגיה ועוד. בין השאר תמצאו כאן קומה שלמה של חידושים מדעיים ופטנטים (המוזיאון החל את דרכו כמוזיאון פטנטים) כמו מנוע הסילון הראשון, שחזור מודל ה-DNA הראשון, מנועי הקיטור הראשונים ועוד. חלק נוסף של המוזיאון ידידותי יותר לילדים וכולל בין השאר מוצגים אינטראקטיבים ופעילויות הקשורות לטבע, אסטרונומיה, גנטיקה, טכנולוגיה ועוד. בנוסף, במוזיאון לא מעט גלריות ומוצגים שקשורים לחלל, תעופה, המצאות, אנרגיה, מנועים והמצאות עתידיות, אגף IMAX שמציג סרטים דוקומנטרים בתלת-מימד, “לילות מדע” אינטראקטיבים, ועוד ועוד.

סיור במוזיאון המדע של לונדון

מוזיאון נוסף שהוא בגדר ״חובה״ בלונדון הוא ה-Natural History Museum, המוזיאון להיסטוריה של הטבע, הממוקם גם הוא במתחם המוזיאונים שליד תחנת South Kensington. עם כל הכבוד למוזיאון המוזכר מעלה, חובבי טבע, בעלי חיים וביולוגיה כנראה יעדיפו להעביר במוזיאון הזה את מרבית זמנם, ובקלות אפשר לבלות כאן יום שלם – מדובר באחד המוזיאונים המרשימים והחשובים בעולם, כזה הכולל למעלה מ-70 מיליון (!) מוצגים שונים, ונודע בעיקר באוסף מרשים של שלדי דינוזאורים (או לוויתן כחול עצום) ודגמים רובוטים, מאובנים, חיות נדירות, גיאולוגיה, כדור הארץ, מינרלים, מוצגים אינטראקטיבים מרתקים ועוד. והבונוס: הכניסה היא חינם אין כסף! דרך אגב, בחודשי החורף, מחוץ למוזיאון נפתח משטח החלקה על הקרח גדול ולעתים מתקני שעשועים נוספים.

דרך אגב, אם אתם מגיעים לאחד מהמוזיאונים הללו עם ילדים בגיל צעיר יותר, מומלץ לתכנן קצת מראש את הביקור באופן שיתאים ויעניין יותר את העוללים, מכיוון שהמוזיאונים הללו עצומים בגודלם. הנה למשל, כאן תוכלו לקרוא על פעילויות שונות לילדים ולכל המשפחה במוזיאון ההיסטוריה של הטבע, וכאן במוזיאון המדע.

airalo ad

מוזיאון ההיסטוריה של הטבע בלונדון, חוויה לאוהבי טבע, בעלי חיים ועוד

גם מצפה הכוכבים המלכותי והמוזיאון הימי הלאומי, שניהם בשכונת גריניץ׳ שבמזרח לונדון יסקרנו חובבי מדע, בעיקר אלו שמסעות, ימאות ואסטרונומיה מדברים אליהם.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

מי שמוכן להרחיק יותר לכיוון הפרברים הכפריים של דרום-מזרח לונדון יכול לבקר בביתו, בחצרו ובחדר העבודה של צ׳ארלס דרווין, אבי תורת האבולוציה, בכפר דאון שבקנט (שעם השנים "נבלע" ע״י לונדון רבתי), ולהתרשם מהאוספים, הכתבים, המחקר, הידע העצום והאווירה המיוחדת שיצר סביבו האדם שהעז לחשוב הרחק מחוץ לקופסא של תקופתו.

כמובן שבלונדון תמצאו עוד אינספור תערוכות, מוזיאונים, גלריות ואירועים שקשורים ישירות או בעקיפין למדע, טכנולוגיה, ביולוגיה, פיזיקה וכל מה שמעניין אנשים שאוהבים לחשוב. בכל זאת, מדובר בעיר עולם מתקדמת, שמציעה הכל מהכל ובגדול, ביתם של מדענים גדולים, של אלפי המצאות, של ה-BBC, מהפכות קטנות וגדולות, ושל קידמה והתפתחות, עם כבוד לעבר ומבט לעתיד.

נהגוס - פרסום לרוחב

המצפה המלכותי בגריניץ׳, והתפקיד החשוב שלו בהתפתחות הניווט המודרני, חקר החלל, מיפוי הים, הזמן ועוד…

אם תלחצו על הלינק הזה תמצאו את כל הפוסטים שכתבתי על מדע בלונדון אי פעם. קליק כאן!