קבוצת טוטנהאם הוטספר: הסבר וכרטיסים למשחקים הקרובים

טוטנהאם הוטספר (Tottenham Hotspur), או בקיצור – טוטנהאם, הוא מועדון הכדורגל הוותיק השני (יחד עם ארסנל) המשחק בצפון לונדון, והיריבות בין שני המועדונים הללו נחשבת לאחת היריבויות המפורסמות באנגליה. לזכות המועדון יש 2 אליפויות אנגליה ו-8 גביעים, כולם במאה ה-20.

דגלה של קבוצת טוטנהאם
דגלה של קבוצת טוטנהאם

טוטנהאם נחשב למועדון ה"יהודי" של הליגה האנגלית, הן משום אוהדיו היהודים הרבים מהשכונות היהודיות של לונדון, שמהווים בסיס תמיכה רחב מאוד, והן משום שמספר בעלים של המועדון לאורך ההיסטוריה היו יהודים.

היסטוריה של טוטנהאם

טוטנהאם נוסדה בשנת 1882 בשם "מועדון הכדורגל הוטספר" על ידי תלמידי בית ספר שלמדו יחד בכנסייה מקומית. השם "הוטספר" הוא שמה של דמות היסטורית (הארי הוטספר) המופיעה באחד המחזות של ויליאם שייקספיר, והיא מבוססת על דמות אמיתית שחיה ברובע טוטנהאם בלונדון במאה ה-14. מאז ועד היום נותר השם על כנו.

עונתה הראשונה בליגה האנגלית הבכירה היתה 1909/1910, אולם בתחילה הישגיה היו מועטים והיא הרבתה לרדת ולעלות בין שתי הליגות הראשונות. רק באמצע המאה ה-20 החלה טוטנהאם לקצור הצלחות וזכתה לראשונה באליפות בעונת 1950/1951, כאשר בשורותיה מככב אחד מגדולי השחקנים בהיסטוריה של הכדורגל האנגלי, אלף ראמזי.  

שנות ה-60 של המאה ה-20 היו גם הן מוצלחות עבור טוטנהאם, בהן זכתה בתארים במשך שלוש עונות רצופות – דאבל בעונת 1960/1961, הגביע האנגלי בעונת 1961/1962 וגביע אירופה למחזיקות גביע בעונת 1962/1963. לאחר תקופה זו שוב חלה נסיגה ביכולת של הקבוצה והיא התקשתה לשמור על יציבות.

airalo ad

רק בשנות ה-80 של המאה ה-20 חזרה הקבוצה לזכות בתארים וזכתה פעמיים ברציפות בגביע האנגלי בעונות 1980/1981 ו-1981/1982. עם הקמת הפרמייר ליג נקלעה טוטנהאם לקשיים כלכליים ובסוף העשור נמכר המועדון לידי חברת ENIC אינטרנשיונל, הנשלטת על ידי איש העסקים היהודי דניאל לוי.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

מאז, ולאורך שנות ה-2000, נחשבת טוטנהאם למועדון בכיר בליגה האנגלית. בשורותיה שיחקו בעבר ומשחקים גם כיום שחקנים ברמה גבוהה, היא החלה להשתתף כמעט בקביעות במפעלים האירופאיים ועם המעבר לאצטדיון טוטנהאם חדש, שהחליף את האצטדיון המיתולוגי "וויט הארט ליין" גדל גם טור ההכנסות של הקבוצה ממכירת כרטיסים.

תארים והישגים של טוטנהאם

טוטנהאם זכתה בשתי אליפויות הליגה האנגלית ובשמונה גביעים, יחד עם 4 זכיות בגביע הליגה (התואר השלישי בחשיבותו במדינה). בנוסף זכתה 8 פעמים במגן הצדקה – משחק פתיחת העונה בין מחזיקת הגביע והאלופה מהעונה הקודמת. לזכות טוטנהאם רשומים גם מספר שיאים מרשימים: היא הקבוצה הראשונה שזכתה בגביע האנגלי מבלי שהיא משחקת בליגה המקצוענית, בשנת 1901. כמו כן היא היתה לקבוצה הראשונה שזכתה בדאבל האנגלי במאה ה-20 (עונת 1960/1961), ובשנת 1963 היא היתה לקבוצה הבריטית הראשונה שזוכה בתואר אירופי (גביע אירופה למחזיקות גביע). טוטנהאם מחזיקה, יחד עם מנצ'סטר יונייטד, בהישג מרשים נוסף: זכייה בתואר אחד לפחות בעשור לאורך שישה עשורים (בין 1961 ל-2008 אז זכתה בגביע הליגה).

נהגוס - פרסום לרוחב

בזירה האירופית לטוטנהאם שתי זכיות בגביע אופ"א (1971/1972 ו-1983/1984), זכייה אחת בגביע אירופה למחזיקות גביע (1962/1963) והגעה לגמר ליגת האלופות בעונת 2018/2019 בו הפסידה לליברפול.

מה עוד מעניין לדעת על טוטנהאם?

טוטנהאם משחקת במדים בצבע כחול-לבן (חולצה לבנה ומכנסיים כחולים), ובמשחקי חוץ מופיעה לעתים בתלבושת כחולה מלאה או כחולה-שחורה. כינויו של המועדון הוא "התרנגולים" (ספרס) וזאת על שם פרסומו של הארי הוטספר כמי שהיה מארגן קרבות תרנגולים ועליהם דורבני רכיבה. שחקן עבר של המועדון בנה בשנת 1909 יציקת ברונזה ובה תרנגול עומד על כדורגל המוצבת עד היום ביציע המערבי של האצטדיון ומהווה גם את סמל הקבוצה.

בטוטנהאם שיחק למשך מספר שנים הכדורגלן הישראלי רוני רוזנטל (1994–1997), ובשורות המועדון שיחקו לא מעט שחקנים בכירים דוגמת דויד ז'ינולה, פול גאסקווין, גלן הולד, יורגן קלינסמן, גארי ליניקר, הארי קיין, רובי קין ועוד.

החל משנת 2019 משחקת הקבוצה באצטדיון טוטנהאם הוטספר החדש שנבנה על חורבותיו של אצטדיון וויט הארט ליין, בו שיחקה טוטנהאם במשך 128 שנים ברציפות. אצטדיון טוטנהאם הוטספר מכיל 62,062 מקומות והוא נחשב לאחד האצטדיונים המודרניים והטובים באנגליה.

אוהדי טוטנהאם נחשבים לנאמנים במיוחד, וממוצע הקהל במשחקיה הוא השלישי בגודלו בכל הזמנים בכדורגל האנגלי, אחרי מנצ'סטר יונייטד וליברפול. למועדון יש בסיס אוהדים רחב מאוד בלונדון, בעיקר בשכונות הצפוניות ובקרב הקהילה היהודית הגדולה בעיר ובפרבריה. אוהדי טוטנהאם אימצו לעצמם את הכינוי "יידס" (יהודים בסלנג בריטי) ורואים בכך סמל לגאווה שבארה לידי ביטוי גם בשירי ואביזרי העידוד במגרש.  

איך משיגים כרטיסים למשחק של טוטנהאם?

השגת כרטיסים למשחקי טוטנהאם היא אפשרית, אולם כמו ברוב המשחקים בפרמייר ליג מוטב להיערך לכך כמה שניתן מראש, במיוחד בתקופות בהן הביקוש גבוה כמו משחקי חג המולד. משחק ששווה במיוחד לראות באצטדיון הוא "הדרבי של צפון לונדון", קרב יוקרתי ותיק נגד ארסנל שבו כמעט תמיד מובטחת רמה גבוה של כדורגל וגם חוויה ביציעים.

ניתן לראות את לוח המשחקים המלא זמן רב מראש באתר הפרמייר ליג או באתר של טוטנהאם, ולתכנן את הביקור שלכם בלונדון. את הכרטיסים מומלץ מאוד לרכוש דרך סוכנויות מסודרות ובכך להבטיח שהכרטיס שרכשתם הוא אכן זה שתקבלו, וגם לשלם מחיר הגיוני. כרטיסים שנמכרים בשוק השחור לא רק יקרים מידי אלא גם עלולים להיות מזויפים ולגרום לעוגמת נפש עם הגעתכם לאצטדיון.