כיכר טרפלגר ועוד 4 עובדות שלא ידעתם עליה – Trafalgar Square

מזרקה בכיכר טרפלגר

כיכר טרפלגר (Trafalgar Square) היא אחת הכיכרות הידועות ביותר בלונדון. שמה של הכיכר ניתן לה לציון הניצחון של בריטניה על צרפת בקרב בשנת 1805 שלימים נודע כ"קרב טרפלגר". בסמוך לכיכר נמצאים כמה מהאתרים החשובים של בירת אנגליה.

קרב טרפלגר

קרב זה היה הקרב הימי העיקרי והחשוב ביותר במלחמות הנפוליאוניות. הקרב נערך באוקטובר 1805 מערבית לכף טרפלגר, צפונית-מערבית למיצרי גיברלטר.

במהלך קרב טרפלגר, הצליח הצי הבריטי בפיקוד אדמירל הוריישו נלסון להביס כוח צרפתי-ספרדי גדול ממנו אך במחיר כבד. נלסון נהרג בקרב הזה.

ההיסטוריה של כיכר טרפלגר

 • המאה ה-14 עד ה-17: רוב השטח עליו עומדת כיכר טרפלגר שימש את האורוות המלכותיות של ארמון וייטהול.
 • שנת 1812: האדריכל ג'ון נאש החל לתכנן איזור חדש מצ'רינג קרוס לפורטלנד פלייס. סוג של מרחב תרבותי פתוח לציבור.
 • שנת 1830: האתר הוכרז באופן רשמי כ"כיכר טרפלגר".
 • שנת 1832: החלה בנייתה של הגלריה הלאומית.
 • שנת 1838: האדריכל צ'רלס בארי הציג תוכנית לפיתוח הכיכר כולל הקמת פסל לזכרו של נלסון ושתי מזרקות.
 • שנת 1843: עמוד נלסון, שתוכנן על ידי וויליאם ריילטון הוצב בכיכר.
 • שנת 1845: נבנו בכיכר מזרקות.
 • שנת 1867: האמן והצייר אדווין לנדסייר עיצב את אריות הברונזה שהונחו על בסיסו של עמוד נלסון.
 • שנת 1876: לוחות המידות האימפריאליות הוכנסו לקיר הצפוני של בסיס העמוד.

כיכר טרפלגר היום

באמצע 2003 הושלם פרויקט ענק של חידוש כיכר טרפלגר. החלק הצפוני נועד להולכי רגל, כך שהכיכר מקושרת כעת לגלריה הלאומית. השינויים כללו גם הקמת בית קפה, שירותים ציבוריים ומעלית.

כיכר טרפלגר היא מרכז של דמוקרטיה לונדונית וסוג של ברומטר פוליטי. עצרות והפגנות מתקיימות לעתים קרובות בסופי שבוע בנושאים פוליטיים, דתיים וכלליים שונים.

האריות בכיכר טרפלגר

בכיכר עצמה נמצאים עמוד נלסון, עליו בגובה של כ-50 מטרים עומד הפסל של נלסון. ב-4 קרנות בסיס העמוד ניצבים 4 אריות (תשתדלו לא ללטף, גם ככה עובי המתכת ירד לכשליש מהעובי המקורי בגלל כל הליטופים של קודמיכם…), פסלו של המלך ג'ורג' הרביעי, פסלו של הנרי הולוק,
פסלו של צ’ארלס ג’יימס נאפייר ושתי מזרקות גדולות.

בכיכר יש מעמד לפסל שעל הדמות שתוצב עליו לא הצליחו פרנסי העיר להסכים ולכן מפעם לפעם מוצבת עליו דמות מתחלפת של אמנים לונדוניים ואחרים. אגב, בדרום מזרח הכיכר ניצב מבנה אבן קטן. הסיפור עליו ממש מעניין. תכף נגיע אליו.

פסל זמני בכיכר טרפלגר
פסל זמני בכיכר טרפלגר

אתרים מעניינים בסמוך לכיכר טרפלגר

 • רחוב מול
 • רחוב וייטהול
 • הגלריה הלאומית הבריטית
 • בית קנדה
 • גלריית הדיוקנאות הלאומית
 • כנסיית St Martin’s in the Fields

5 עובדות שלא ידעתם על כיכר טרפלגר

אז גם אם הייתם בלונדון 5, 10 או 20 פעם אין סיכוי שפספסתם את כיכר טרפלגר. זו לא רק הכיכר הראשית במרכז לונדון, אלא גם הכיכר שמפרידה בין אזורי הקניות למערב העיר.

עם זאת, הודות לעובדה שבלונדון כמו בלונדון ההיסטוריה משתנה כל יום – עובדות רבות על כיכר טרפלגר נשכחו וגם מי שחושב שמכיר את הכיכר טועה. הנה 5 עובדות על כיכר טרפלגר שבטח לא ידעתם.

אחת מבנות הים במזרקה אוחזת בדולפין

עובדה #1 בכיכר נמצאת תחנת המשטרה הקטנה בעולם

מבנה אבן קטן בדרום מזרח הכיכר הוא תחנה שנבנתה ב-1926 ושנועדה לעזור לשוטרים לשמור על פרופיל נמוך, בעיקר כאשר נערכות מחאות והפגנות בכיכר. את המבנה אפשר לזהות הודות למנורה השחורה העגולה שמעליה. כיום היא לא בשימוש משטרתי ומשמשת כמחסנון.

עובדה #2 אריות הברונזה שלמרגלות עמוד נלסון הם לא מקוריים

האריות המקוריים היו עשויים מאבן שנחשבת למחצב זול ויומיומי מדי. הטענה הייתה שאריות מאבן אינם מרשימים מספיק (בכל זאת מדובר בגיבור לאומי) ולכן הם הוחלפו באריות מברונזה.

אגב, אריות האבן נמכרו לתעשיין מיורקשייר ונמצאות עד היום בכפר סלטייר.

עובדה #3 המזרקות בכיכר נבנו כדי להרתיע את הציבור!

גם המזרקות בכיכר טרפלגר לא תוכננו מלכתחילה ונבנו בשנת 1845 במטרה להרתיע את הציבור מלקיים בכיכר התכנסויות גדולות והפגנות.

שתי המזרקות המקוריות ביצעו את תפקידן בהצלחה יתרה (כלומר גרמו לקהל לא להגיע לכיכר כלל), כך שהן הוחלפו בתחילת המאה ה-20 במזרקות חדשות שקיימות עד היום. מה עשו עם המזרקות הישנות? נתנו אותן במתנה לממשלת קנדה…

עובדה #4 כיכר טרפלגר היא הלב של לונדון מבחינת גוגל

אם אי פעם חיפשתם מרחקים בגוגל מפות מלונדון או אליה, בטח שאלתם את עצמכם באיזה נקודת ציון בעיר גוגל משתמש. התשובה היא כמובן כיכר טרפלגר וליתר דיוק תחנת הרכבת הסמוכה צ'רינג קרוס.

מקומות לינה סמוך לכיכר טרפלגר

Booking.com

למרות שכיכר טרפלגר היא המרכז של לונדון, ניתן למצוא בה מלונות בתקציבים שונים. מצד אחד מלון ברמת 5 כוכבים כמו Haymarket שכולל ספא ובריכה ומצד שני מלון פשוט וזול כמו LSE Northumberland House. האחרון אפילו לא מופיע בבוקינג, אז אל תטרחו לחפש…

שאלות ותשובות

מה יש לראות בכיכר טרפלגר בלונדון?

כיכר טרפלגר היא אתר חובה לכל מי שמגיע ללונדון. במרכז הכיכר נמצא עמוד נלסון שמוקדש לאדמירל נלסון שלמרגלותיו אריות מברונזה. בסמוך יש מזרקות ומוזיאונים חשובים כמו הגלריה הלאומית וגלריית הדיוקנאות הלאומית.

מהו עמוד נלסון?

עמוד נלסון הוא אובליסק שנמצא בלב כיכר טרפלגר ומוקדש לזכרו של האדמירל נלסון – האיש שהביא לבריטניה את הניצחון בקרב טרפלגר בשנת 1805. אגב, במת הברונזה שעליה מוצב העמוד עשויה מתותחים ישנים שהותכו. עוד על הכיכר ועל מה שסביבה, במאמר.

האם מותר לטפס על האריות בכיכר טרפלגר?

לא. זו לא רק עבירה על החוק אלא גם פעולה מסוכנת. הברונזה שמהם עשויים האריות נשחקה עם השנים ועוביה כיום 0.2 אינצ'ים בלבד, שליש מעובייה המקורי.

האם מותר להאכיל את היונים בכיכר טרפלגר?

לא. החל משנת 2013 האכלת היונים בכיכר טרפלגר שבלונדון אסורה על פי חוק. העושה זאת צפוי לתביעה או לקנס של 50 פאונד.  

יש לכם משהו להוסיף? רוצים לשאול משהו? השאירו תגובה - כן, כן. אנחנו עונים ודווקא די מהר 🙂  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

גודל הקובץ המרבי להעלאה: 1 MB. אתה יכול להעלות: תמונה.