המוזיאון טייט מודרן ועוד 5 דברים סופר מעניינים שלא ידעתם עליו

גלריית טייט מודרן (Tate-Modern) הוא המוזיאון הגדול בעולם לאמנות מודרנית. הוא משמש כמוזיאון הבריטי הלאומי לאמנות מודרנית והוא חלק מגלריית טייט שבבירת אנגליה. הייחודיות של מוזיאון זה היא שבניגוד למוזיאונים אחרים, הוא מציג יצירות אמנות לפי נושאים ולא לפי תקופות היסטוריות.

המוזיאון נחשב לאחד המתויירים בעולם ורק כדי לסבר את האוזן – במוזיאון ביקרו מעל 5 מיליון מבקרים בשנה הראשונה לפתיחתו וכ-6 מיליון מבקרים ב-2018, מה שהופך אותו למוזיאון האמנות הפופולרי בבריטניה ול-6 הפופולרי בעולם!

מה יש בטייט מודרן?

מיצג בטייט מודרן

הטייט מודרן נפתח בשנת 2000 בבניין ששימש כתחנת כוח, אבל הוא פופולרי על תושבי לונדון ועל המקומיים בגלל עשרות תערוכות האמנות שמוצגות בו בשורה של חללים עצומים.

כמו שצוין מעלה, כל אזור וקומה בטייט מודרן הם לפי נושא (ולא לפי תקופות כמו שנהוג במוזיאונים אחרים) למשל – בקומה השלישית אמנות אבסטרקטית ואקספרסיוניסטית, בקומה החמישית אמנות קונספטואלית וכו׳. המוזיאון נחשב לאחד מהמיוחדים והמגניבים בעולם, ממש "מוזיאון לאנשים שפחות מתחברים למוזיאונים", לצד תערוכות מתחלפות. בטייט מודרן יצירות של אמנים חדשים וניסיוניים, לצד אמנים מוכרים כמו דאלי, מונה, מאטיס ועוד.

מוזיאון טייט מודרן בלונדון
תצוגה במוזיאון

במוזיאון גם מגלשות מיוחדות שמאפשרות להתגלש מהקומות העליונות לקומת הקרקע, וחוסכות למבקרים זמן רב. 

airalo ad

בנוסף לחללי התצוגה עצמם יש בו:

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון
 • חלל בקומת המרתף שמשמש להופעות חיות.
 • אודיטוריום וחדר סמינריונים שבהם מוקרנים סרטים ונערכים אירועים שונים
 • 3 מרכזים חינוכיים בקומת המרתף
  • The Clore Education Centre – כיתות לימוד ועיון
  • Clore Information Room
  • McAulay Studios – סטודיו לכ-30 משתתפים
 • מספר חנויות מבקרים שמוכרות ספרים, הדפסים ורפרודוקציות של אמנויות שונות
 • בית קפה, אספרסו בר, מסעדה, בר ומועדון חברים
 • גן קהילתי

בנוסף, העובדה שהמוזיאון שוכן ברובע Bankside במרחק הליכה מקתדרלת סנט פול, Ludgate House וגשר המילניום – מה שהופך אותו ליעד מעולה למי שמחפש שקט ושלווה בלב העיר הגדולה.

מקומות לינה בסביבות המוזיאון

Booking.com

המוזיאון אמנם עבר שיפוץ בשנים האחרונות שהגדיל את שטחו ב-60% (בעיקר הוספת מעטפת הזכוכית בגג המבנה ומרפסת התצפית), אבל עורר מחלוקת הודות לעובדה שהוא נעשה בכספי חברת BP (חברת נפט בריטית שידועה כמזהמת) שמעניקה לו חסות עד היום. ביוני 2015 אף התבצרה קבוצת אמנים במוזיאון למשך 25 שעות כמחאה על כך.

נהגוס - פרסום לרוחב

עם זאת, במוזיאון טייט מודרן יש כמה הפתעות לא צפויות שאתם בטח לא מכירים. כן, גם אם הייתם בלונדון כבר פעם-פעמיים או יותר וגם אם ביקרתם כבר בטייט מודרן. לפניכם כמה עובדות על המקום שבטח לא ידעתם.

עובדה מספר 1 – העיצוב בטח מוכר לכם

מי שעיצב את המקום הוא סר ג'ורג' גילברט סקוט, האדם שבנה את תחנת הכוח שבפארק באטרסי וזה שאחראי על עיצוב תאי הטלפון האדומים שהפכו מזמן לקלאסיקה. אם תקדישו מבט לחלונות של המוזיאון תראו את הדמיון ביתר שאת.

מבנה הטייט מודרן

עובדה מספר 2 –  תחנת החשמל עדיין עבדה כשהמוזיאון נפתח

כולם יודעים שהגלריות המרכזיות של המוזיאון נמצאות במה ששימש כבית הדוודים (Boiler House) של תחנת הכוח, שחללי היצירה שנקראים "מיכלים" (The Tanks) היו בעבר בונקר תת קרקעי שאחסן מאגרי נפט ענקיים ושהיצירות הגדולות מוצגת באולם הטורבינה (The Turbine Hall) , אבל לא כולם יודעים שהתוספת החדשה למוזיאון, ה-Switch House, שמתנשא לגובה 10 קומות לא רק היה חלק מתחנת הכוח של EDF Energy, אלא עדיין עבד במלוא הקיטור גם כאשר שאר חלקי המוזיאון נפתחו לקהל!

תערוכת אמנות ב- Switch House
תערוכת אמנות ב- Switch House

עובדה מספר 3 – המיקום של המוזיאון היה ידוע לשמצה

מוזיאון טייט מילא חלק מרכזי בהחייאת רובע Bankside שהפך לטרנדי בזכותו, כך שהיום הוא מאכלס גם יעדים פופולריים אחרים כמו בורו מרקט, תיאטרון הגלוב של שייקספיר ובתי מלון בתקציבים שונים כמו מלון הפאר הילטון לונדון בנקסייד ומלון LSE Bankside House.

הודות לפופולריות של המקום הגישה אליו הפכה קלה וניתן להגיע אליו באחד מתוך 4 קווי אוטובוס, ברכבת, רכבת תחתית ובמעבורת. אבל לא תמיד זה היה ככה. הפעם האחרונה שהאזור היה פופולרי הייתה בתקופת שייקספיר (אם תרצו המקבילה העתיקה לווסט אנד של ימינו). או אז הפופולריות שלו באה לידי ביטוי בתיאטראות ובחיי החברה ששקקו בו אבל אזרחי הממלכה הגיעו אליו גם כדי לצרוך את שירותי אזור החלונות האדומים העירוני.

עובדה מספר 4 – המוזיאון הוא סט צילום פופולרי

המראה התעשייתי של תחנת הכוח לשעבר הפך אותו לסט צילומים פופולרי, בעיקר בתחום המדע הבדיוני. כאן צולמו פרקים של הסדרה "ננס אדום", של הסרט השופט דרד והוא אפילו כיכב ב"יומנה של ברידג'ט ג'ונס".

עובדה מספר 5 – מותר לצייר פה על הקירות

בלונדוניסט נכתב לא מעט על אמנות רחוב וגרפיטי אבל כאן בטייט מודרן יש איזור בו כל אחד יכול לצייר על הקירות. כל עוד הוא בן 3 ומטה…

שאלות ותשובות על הטייט מודרן

כמה זמן כדאי להקדיש לביקור בטייט מודרן?

אם הביקור שלכם בלונדון קצר, הקדישו לביקור בטייט מודרן לפחות 3 שעות. אם אתם חובבי אמנות ו/או אדריכלות כנראה שתצטרכו להקדיש למקום הרבה הרבה יותר… כרטיסים אפשר להשיג פה.

כמה עולה הכניסה למוזיאון טייט מודרן?

הכניסה למוזיאון היא חופשית, אבל הצפייה בתערוכות המתחלפות השונות כרוכה בתשלום. עוד מידע בפוסט.

איזה תערוכות מוצגות בטייט מודרן?

בטייט מודרן מוצגות תערוכות של אמנות מודרנית, בעיקר אמנות בריטית משנת 1900 ואילך, אבל גם יצירות אמנות של אמנים בינלאומייים כמו אנדי וורהול, פיקסו, דאלי ועוד. עוד פרטים בכתבה.

האם מותר לצלם במוזיאון טייט מודרן?

במוזיאון טייט מודרן מותר לצלם אלא אם נאמר אחרת. בכל מקרה, הצילום צריך להיות למטרות אישית ולא מסחריות. צילום סלפי ושימוש בפלאש/חצובות אסור. אגב, ידעתם שכאן מותר לצייר על הקירות? הרחבנו על כך בכתבה.