הפאבים רדופי הרוחות של לונדון

האנגלים הם עם של מסורות. תנסו לשנות אצלם משהו וסביר להניח שישר הם יתנגדו, כאשר התירוץ העיקרי לכך יהיה "זו מסורת!". ואכן, האנגלים אוהבים לטפח גינות; לשתות תה בשעה קבועה; לקטר על מזג האוויר; להעלות בובה באש בכל 4 בנובמבר ורוחות רפאים. האנגלים מתים על רוחות רפאים (תרתי משמע). ואין מקום יותר רדוף רוחות מאשר לונדון. אולי זו האלימות שהעיר ידעה בעבר, המגיפות, השריפות והדרמה אבל לכל מקום שלא תלכו, נראה שהעיר שטופת רוחות (ועם כל הכבוד לשיקאגו…).

הפאבים רדופי הרוחות של לונדון
הפאבים רדופי הרוחות של לונדון

אז לכבוד ההאלווין שבא עלינו לטובה, אני מזמין אתכם להתקבץ סביב האח הבוערת, לקחת כוס ויסקי ולשמוע קצת יותר על הפאבים רדופי הרוחות של לונדון. על חוטפי האורחים; על החייל שמת בגלל חוב מהימורים; על הרוח בשירותי הנשים ועוד מספר אנקדוטות מסמרות שיער. אגב, אם אתם פה ב-31 באוקטובר, אל תפספסו את מגוון הפעילויות האפלוליות שיש ללונדון להציע לכבוד ההלואין.

פאב עשרת הפעמונים בספיטפילדס – The Ten Bells

פאב עשרת הפעמונים (The Ten Bells) קיים משנת 1666 (השנה שבה פרצה השריפה הגדולה). שתיים מקורבנותיו של ג'ק המרטש נהגו לפקוד את הפאב באופן תדיר וגופותיהן אף נמצאו סמוך לפאב.

אבל לא הרוח שלהן היא זו שפוקדת את המקום.  ג'ורג' רוברטס, בעל המקום במחצית השנייה של המאה ה19, נרצח בפאב באמצעות גרזן, והשמועה אומרת שהרוח שלו הטילה אימה על צוות הפאב שלן בקומה העליונה. סיפור נוסף מדבר על רצח של תינוק בקומה העליונה וגם הרוח שלו מאיימת על מי שמגיע לעליית הגג. עדיף אם כך להתמקד בבירה בקומת הכניסה רק שימו לב לא לשתות כמות כזו שתגרום לרגליים שלכם לדדות אט אט למעלה אל המסתורין…
אגב, בסיורי האוכל והגרפיטי שלנו בשורדיץ׳, ״רעבים בלונדון״, אנחנו עוברים מול הפאב הזה ומספרים את הסיפור המרתק שלו 🙂

פאב The Grenadir, בלגראביה

בלגרביה הוא אחד מאזורי הבירה האהובים עלי בלונדון. רוב הפאבים שוכנים בסמטאות יפהפיות שנקראות Mews. הגרנדיר לא שונה מהם.

airalo ad
פאב הגרנדיר

הפאב, שקיים מ-1820, היה מקום השתייה האהוב על אחד מגדודיו של וולינגטון ששכנו בבסיס סמוך. שמו של אחד מהחיילים הללו היה סדריק והשמועה אומרת שיום אחד הוא נרצח על ידי חבריו לגדוד לאחר שהפסיד במשחקי הימורים בפאב ולא יכל לשלם את חובו. סדריק ממשיך לפקוד את הפאב עד היום. כדי להרגיע את רוחו, תיירים ורודפי רוחות תורמים שטרות (שמוצאים את דרכם לתקרת הפאב) כדי שסדריק יוכל לשלם חובו.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

פאב The Bow Bells באיסט אנד

כמו הפאבים הקודמים, גם זה רווי בהיסטוריה. הסיפור הפעם אמנם נשמע כמו בעיית תחזוקה, אך בעלי הפאב נשבעים שמדובר ברוח שפוקדת את שירותי הנשים עוד משנת 1800.

ישנם אינספור סיפורים על נשים שהתיישבו בשירותים של הפאב, והמים ירדו בעודן יושבות על האסלה. בשנת 1974 נערך סיאנס בשירותים כדי להבין האם באמת רוח רפאים היא זו שעושה מעשה קונדס זה. כשהמדיום ביקשה שהרוח תעשה סימן אם היא נמצאת במקום, אחת מדלתות התאים בשירותי הנשים נטרקה בכזאת עוצמה עד שנשברה ויצאה מהמקום.

נהגוס - פרסום לרוחב

פאב Sutton Arms, בארביקן

סמוך לבארביקן ולמוזיאון של לונדון ישנו עוד פאב עם רוח ידידותית (לא קאספר). מסופר כי המקום רדוף על ידי רוח של גבר ג'ינג'י בשם צ'ארלי שמופיעה יש מאין, נצמדת לסועדים וומחייכת מפה לאוזן כמו החתול מאליס בארץ הפלאות. לפני שאתם מבינים מה קורה הדמות מתאדה ומתפוגגת.

פאב הפלאסק בהייגייט – The Flask

אין יותר קלאסי לסיפורי רוחות מאשר פאב עתיק (1663) שנמצא סמוך לבית קברות עתיק לא פחות.

מסופר כי המקום רדוף על ידי ברמנית ספרדייה, שתלתה את עצמה לאחר שגילתה כי חבר שלה (שהיה גם בעלי הפאב) מספק שירותים מיניים לאחרים תמורת תשלום. עד היום, רבים מאורחי הפאב מוכנים להישבע כי הם מרגישים אותה – בין אם זה במשב רוח קל על הצוואר שלהם, אורות הפאב שנכבים לפתע או צינה פתאומית. ישנו סיפור נוסף גם על איש בלבוש אבירים שחוצה את הפאב ונעלם בחשיכה מדי פעם.

The Viaduct Tavern, הולבורן

הפאב הזה, שקיים מאז 1863, נחשב לאחד מהיכלי הג'ין הויקטוריאנים המקוריים שעדיין נשארו בחיים. הבניין עצמו מוגן ואסור להרוס אותו אבל בעוד על פני הקרקע מכרו ועדיין מוכרים אלכוהול לעוברים ושבים, מתחת לפאב מרתפי כלא ניוגייט הידוע לשמצה עבדו שעות נוספות.

חללי הכלא משמשים היום כמרתף של הפאב, אך עובדי המקום נשבעים כי רוחות האסירים לשעבר עושות להם חיים לא קלים. בעל המקום מספר שבאחד הימים בשנות ה-90 עת ירד הוא למרתף, הדלת נטרקה וננעלה, האורות כבו והוא לא יכל היה לצאת עד שאשתו שמעה את צרחותיו. עובדים של הפאב מספרים כי יום אחד ראו את אחד השטיחים של הפאב מרחף באוויר, כאילו היה השטיח של אלאדין. בין אם הסיפורים הללו אמיתיים, או שבמקום מכינים ג'ין מעשבים מאוד מיוחדים, זה בהחלט פאב ששווה לקפוץ לביקור. עדיף באור יום…

פאב The Rising Sun

הפאב הזה יושב סמוך לקתדרלת סט פול ולבית החולים על שם ברתולומיאו הקדוש. במהלך המאה ה-19 פקדה מעת לעת את המקום כנופייה שהייתה רוצחת את יושבי הפאב ומוכרת את הגופות שלהם לבית החולים הסמוך למחקר רפואי וכצפוי, גם במקום הזה ישנה אמונה רווחת על רוחות רפאים אשר מתעללות ביושבי המקום. ישנו סיפור אחד על שתי ברמניות שגרו בקומה מעל הפאב והוטרדו על ידי רוח שהייתה מסיטה ומעיפה את מצעי המיטות שלהן. סיפור חדש יחסית מדבר על אחת מבעלות המקום שחשה יד קרה כקרח מלטפת את גבה בשעה שהתקלחה בקומה למעלה.

  • כתובת: 61 Carter Ln
  • שעות פעילות: שני עד שישי: 11:00-23:00
  • שבת- 12:00-20:00
  • ראשון סגור