גודל העיר לונדון

לונדון היא חתיכת דבר עצום. עיר בגודל של מדינה קטנה. אז כמה גדולה לונדון? כדי להבין כמה לונדון ענקית, הכנתי את המפה הזו בעזרת האתר Mapfrappe.com, שמאפשר להשוות גאוגרפית גדלים של אזורים ומקומות בעולם. במפה הזו סימנתי לשם ההשוואה את כביש הטבעת שמקיף את לונדון רבתי, ה-M25, והנחתי אותו על פני מרכז ישראל.

גודל לונדון לעומת ישראל
גודל לונדון לעומת ישראל

כמו שאתם יכולים לראות, לונדון לא רק יכולה להכניס בתוכה את כל גוש דן כמה וכמה פעמים, אלא שהיא יכולה להכניס בתוכה את גוש דן, את ירושלים ואפילו את כל הדרך בין הערים הללו. זו למעשה עיר בגודל של חבל ארץ גדול, או עיר בגודל של ארץ קטנה. לפעמים אני נוסע לבקר חברים בצפון לונדון למשל, והנסיעה לוקחת לי שעה וחצי, ואני עדיין בתוך לונדון, עובר על פני עשרות שכונות. הגודל שלה פשוט לא נתפס, ואני לא מכיר בן אדם שהיה בכל השכונות שלה, גם לונדוני מלידה.

לונדון היא העיר הגדולה ביותר (מבחינת שטח וגם אוכלוסייה) באירופה אחרי מוסקבה. את לונדון מרכיבים 33 ׳רובעים׳ (Boroughs) או ׳מחוזות עירוניים׳, שחלק מהם, למשל הרובע שאני גר בו, ברומלי, לכשעצמם גדולים יותר מכל גוש דן. בתוך כל ׳רובע׳ כזה הרבה שכונות, ולפעמים אפילו ׳עיירות׳ או ׳כפרים׳. ככל שמתרחקים ממרכז לונדון, יש יותר שטחים פתוחים, הנוף נהיה יותר ירוק, ויש לפעמים ממש אזורים כפריים, שגורמים לך להרגיש כאילו אתה בעומק אנגליה הכפרית, כשלמעשה אתה עדיין בתחומי לונדון רבתי.

גם המגוון כאן הוא מטורף – יש בלונדון מאות שכונות שונות, עם אופי שונה, סגנון בניה שונה ואווירה שונה. מאזורים ׳כפריים׳ וירוקים כמו גריניץ׳, ריצ׳מונד או קינגסטון ועד לאזורים רוויי גורדי שחקים כמו הסיטי וקנארי וורף. מאזורים ׳יוקרתיים׳ כמו צ׳לסי, קנזינגטון ומייפייר ועד לאזורים שהיו עד לפני כמה שנים סלאמס ועכשיו ׳מתעוררים׳ כמו האקני, בריקסטון וברמונדזי. מפרוורים ׳מנומנמים׳ ועד שכונות טרנדיות שהכל ׳קורה׳ בהן.

אינסוף שכונות ואזורים עם אופי שונה – מכפרי מאוד לעירוני מאוד, ממודרני לקלאסי
אינסוף שכונות ואזורים עם אופי שונה – מכפרי מאוד לעירוני מאוד, ממודרני לקלאסי

לרוב, ערי העולם נמדדות באוכלוסיה ולא בשטח. גם באוכלוסייתה לונדון היא עיר די עצומה (14.5 מיליון תושבים בלונדון רבתי, ו-9 מיליון תושבים רק בעיר עצמה בשנת 2018). לשם השוואה, בישראל 7.4 מיליון תושבים. בפריז ׳רק׳ 2.2 מיליון תושבים, ברומא 2.8 מיליון ובברלין 3.5 מיליון. בניו-יורק, העיר היחידה בעולם שחולקת עם לונדון את התואר ׳עיר עולם ברמת אלפא++, 8.6 מיליון תושבים, כשבניו-יורק רבתי 20.3 מיליון תושבים. כמובן שיש בעולם גם ערי ענק שמשאירות אבק ללונדון וניו-יורק, למשל טוקיו (38 מיליון), שנגחאי (34 מיליון), ג׳קרטה (31 מיליון) ועוד.

airalo ad

אם נחזור לגודל פיזי – לונדון משאירה אבק להמון ערים גדולות וחשובות אחרות בעולם, במיוחד בעולם המערבי. השטח של לונדון רבתי 1,579 קמ״ר. פי שתיים מניו-יורק, ששטחה 789 קמ״ר, ופי 15 (!) מפריז, ששטחה 105.4 קמ״ר בלבד. את ההשוואה הזו, והשוואות נוספות בין גדלים של ארצות וערים בעולם, אפשר לעשות בעזרת האתר: Mapfight.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון
השטח של לונדון על גבי השטח של העיר ניו-יורק (ימין) והשטח של פריז (שמאל)
השטח של לונדון על גבי השטח של העיר ניו-יורק (ימין) והשטח של פריז (שמאל)

אך למרות שטחה העצום של לונדון, עדיין יש בעולם כמה ערים גדולות ממנה גם בשטחן, למשל מוסקבה, שנגחאי, בייג׳יין או טוקיו. ועדיין מדובר בעיר עצומה ו׳לא נגמרת׳.

אין פלא שקשה ׳להכיר את לונדון׳ גם אחרי הרבה ביקורים בעיר, או להגיע למצב שביקרת בכל הרובעים שלה. וזה הקסם של העיר הזו: תמיד מגלים בה מקומות חדשים, ואפשר לסמוך על זה שהעיר הזו תמשיך להפתיע אותך.

נהגוס - פרסום לרוחב

אז לפני שעושים תוכניות ׳שאפתניות׳ לצאת אל מחוץ ללונדון (שזה תמיד מבורך, יש באנגליה ערים כיפיות ואזורים יפהפיים), לפעמים כדאי לחשוב – איפה בלונדון עוד לא היינו? כי מניסיון, לא משנה כמה אתם חושבים שאתם כבר ׳מכירים את לונדון׳, אין שום סיכוי שכבר הייתם בכל הרובעים והאזורים האינסופיים שלה…

הנה עוד כמה מפות שימחישו לכם את הגודל של העיר-מדינה שלנו:

גודל לונדון רבתי מול אמסטרדם
גודל לונדון רבתי מול אמסטרדם
לונדון רבתי על פני אזור פריז
לונדון רבתי על פני אזור פריז

שאלות ותשובות

עד כמה לונדון גדולה?

לונדון היא העיר הגדולה ביותר (מבחינת שטח וגם אוכלוסייה) באירופה אחרי מוסקבה. את לונדון מרכיבים 33 ׳רובעים׳ (Boroughs) או ׳מחוזות עירוניים׳, שחלק מהם גדולים יותר מכל גוש דן…

כמה שכונות יש בלונדון?

בלונדון יש מאות שכונות שונות שלכל אחת מהן אופי שונה, סגנון בניה שונה ואווירה שונה. מאזורים ׳כפריים׳ וירוקים כמו גריניץ׳, ריצ׳מונד או קינגסטון ועד לאזורים רוויי גורדי שחקים כמו הסיטי וקנארי וורף. מאזורים ׳יוקרתיים׳ כמו צ׳לסי, קנזינגטון ומייפייר ועד לאזורים שהיו עד לפני כמה שנים סלאמס ועכשיו ׳מתעוררים׳ כמו האקני, בריקסטון וברמונדזי. מפרוורים ׳מנומנמים׳ ועד שכונות טרנדיות שהכל ׳קורה׳ בהן.

יש בעולם ערים יותר גדולות מלונדון?

כן, לא הרבה. קחו דוגמה את מוסקבה, שנגחאי, בייג׳יין או טוקיו…

מה המשמעות של העובדה שלונדון היא עיר גדולה במיוחד?

העובדה שלונדון היא עיר עצומה הופכת אותה למעניינת במיוחד. תמיד אפשר לגלות בה מקומות חדשים (גם אם זה הביקור העשירי שלך פה). אגב, לא מעט מנסים להשוות בין לונדון וניו יורק. הנה מדריך למתלבטים.