ראש בראש: לונדון או ניו יורק? מדריך למתלבטים

ראש בראש: לונדון מול ניו-יורק

שתיהן הערים המובילות בעולם המערבי, שתיהן ערי העולם היחידות בדירוג A++ במדד ערי העולם של GaWC ובעיני רבים, שתיהן הערים המשפיעות ביותר בעולם על התרבות, הכלכלה, התיירות, העסקים ומה לא. שתיהן נחשבות ל״בירות״ העולם דובר האנגלית, ומקבילות בלא מעט דברים. לונדון היא “ניו יורק של אירופה”, ניו-יורק היא ״לונדון של העולם החדש״, לשתיהן יש אינסוף אתרי תיירות אייקוניים שמזוהים בכל העולם ומעריצים מושבעים – אנשים שמעדיפים את האחת על פני השנייה ״באש ובמים״. ההשוואה בין לונדון לניו-יורק פשוט מתבקשת.

השוואה מקיפה בין לונדון וניו יורק

הייד פארק מול סנטרל פארק, טיימס סקוור מול כיכר פיקדילי, המוניות הצהובות מול המוניות השחורות, סוהו של ניו-יורק מול הסוהו של לונדון, רחוב אוקספורד מול השדרה החמישית, ברודוויי מול הווסט אנד, פסל החירות מול הביג בן – אין ספק ששתי הערים הללו מלאות באטרקציות, סמלים, קווים מקבילים והמון המון סטייל. רגע, אז איזו עיר שווה יותר? נכון שבסופו של דבר זה עניין של טעם, אבל מה קורה כששמים אותן אחת מול השניה בדברים שכן ניתנים להשוואה? באיזו עיר יש יותר מוזיאונים? מסעדות? ברים? מועדונים? תושבים? פארקים? איזו עיר יקרה יותר? מתויירת יותר?

הנה ההשוואה אולי הכי מקיפה שנעשתה אי פעם בעברית בין הדברים שאפשר באמת לבדוק:

השטח של לונדון מול השטח של ניו יורק

נופי לונדון מימין ונופי ניו יורק משמאל

גודלה של העיר לונדון כ-1,572 קמ”ר, לעומת ניו יורק, שגודלה 783 קמ”ר. כלומר – לונדון גדולה בשטחה פי 2 מניו-יורק.

גודל אוכלוסיית לונדון מול גודל אוכלוסיית ניו יורק

נכון להיום (מרץ 2020), אוכלוסיית לונדון מונה 8.9 מיליון תושבים (ללא הפרברים), בעוד אוכלוסיית ניו-יורק ללא הפרברים עומדת על 8.6 מיליון תושבים. כלומר – לונדון וניו-יורק כמעט זהות מבחינת האוכלוסייה. לעומת זאת, אם משווים בין האזור המטרופוליטני של שני הערים (כלומר כולל הפרברים), ניו-יורק גדולה יותר מלונדון – 20 מיליון תושבים בניו-יורק רבתי מול 14 מיליון בלונדון רבתי.

airalo ad
לונדון גדולה פי 2 מניו יורק בשטח

צפיפות האוכלוסין בלונדון מול ניו יורק

באופן לא כל כך מפתיע, ניו-יורק צפופה יותר מלונדון – בלונדון מתגוררים בממוצע 5666 אנשים לקמ”ר, לעומת כמעט כפול מכך בניו-יורק – 10,715 אנשים לקמ”ר.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

הגיל הממוצע

ניו-יורק היא עיר קצת יותר צעירה מלונדון. הגיל הממוצע בניו-יורק הוא 35.5, לעומת 36.4 בלונדון.

מזג האוויר של לונדון מול ניו יורק

מזג האוויר בלונדון נוטה להיות מתון מזה של ניו-יורק שקרה יותר מלונדון בחורף וחמה יותר בקיץ. בחודש החם ביותר, יולי, הטמפרטורה הממוצעת בניו-יורק 27.6 מעלות צלזיוס, לעומת ממוצע 23 מעלות בלונדון. בחודש הקר ביותר, ינואר, הטמפרטורה הממוצעת בניו-יורק מינוס 3 מעלות, לעומת לונדון, שבה הטמפרטורות כמעט לעולם לא יורדות מתחת לאפס, ובינואר הטמפרטורה הממוצעת 4 מעלות.

נהגוס - פרסום לרוחב

ומה לגבי גשם? כמות המשקעים השנתית בניו-יורק כפולה מזו של לונדון – ממוצע של 1144 מ״מ בשנה (ניו-יורק) לעומת 583 מ״מ לשנה בלונדון. אגב, למרות התדמית הגשומה/אפרורית של לונדון, כמות המשקעים השנתית הממוצעת בה לא שונה בהרבה מזו של תל אביב או ירושלים (550 מ״מ). איך זה הגיוני? פשוט מאוד – בלונדון יש יותר ימי גשם בשנה, אבל לרוב מדובר בטפטופים בלבד ולא בגשם חזק (שאופייני מאוד לארץ).

מזג האויר בלונדון ומזג האויר בניו יורק

איכות חיים בלונדון אל מול ניו יורק

לפי מדד Mercer לשנת 2020, לונדון מדורגת במקום ה-38 בעולם במדד איכות החיים, בעוד ניו-יורק מדורגת במקום ה-47. במקום הראשון, אגב, נמצאת וינה בירת אוסטריה.

ותק

לונדון הוקמה ע״י הרומאים בשנת 43 לספירה (שם מקורי: לונדיניום). ניו-יורק הוקמה בשנת 1624 לספירה על ידי קולוניאליסטים הולנדים (שם מקורי: ניו אמסטרדם).

כמות האטרקציות שיש בלונדון מול זו של ניו יורק

בבדיקה שנערכה בבלוג סטטיסטיקות הטיולים The Stats Man, נמצא שלונדון היא העיר עם הכי הרבה אטרקציות כיום בעולם. ניו-יורק מציעה המון אטרקציות לתייר – 4342 אטרקציות שונות והיא נמצאת במקום הרביעי באותו דירוג. לאחותה האירופאית יש 5809 אטרקציות שונות לתיירים שאם תרצו לעשות את כולם, תצטרכו להזמין מלון בלונדון ל-16 שנים (!).

הבניין הגבוה ביותר בלונדון מול הבניין הגבוה ביותר בניו יורק

גובהו של השארד (The Shard), הבניין הגבוה ביותר בלונדון, כ-306 מטר, לעומת מרכז הסחר העולמי החדש בניו-יורק (One WTC), שגובהו 541 מטר.

פארקים בלונדון מול פארקים בניו יורק

בלונדון למעלה מ-3000 פארקים. להשוואה, בניו-יורק רבתי יש כ-1700 פארקים. אין ספק שמספר הפארקים בשתי הערים מרשים ומעורר קנאה, אבל בתחום הזה לונדון משאירה אבק לניו-יורק, ולערים רבות אחרות בעולם.

סנטרל פארק מול הייד פארק

לעומת זאת, סנטרל פארק, הפארק המפורסם של ניו-יורק (שנמצא במנהטן), גדול פי יותר מ-2 מהמקביל הלונדוני שלו, הייד פארק. שטחו של הסנטרל פארק 3.41 קמ״ר, לעומת הייד פארק ששטחו רק 1.42 קמ״ר (ללא גני קנזינגטון הסמוכים).

בניינים פארקים והיסטוריה - לונדון מול ניו יורק

שטחים ירוקים

38.4% מלונדון הם שטחים ירוקים ציבוריים, לעומת 14% בניו-יורק.

אוניברסיטאות

בלונדון 21 אוניברסיטאות, לעומת 18 בניו-יורק.

נמלי תעופה בינלאומיים

ללונדון חמישה נמלי תעופה בינלאומיים גדולים, לעומת רק 3 בניו-יורק.

נמל התעופה הית׳רו מול JFK

בנמל התעופה הגדול ביותר בלונדון, הית׳רו, עוברים כ-73.4 מיליון נוסעים בשנה. בנמל התעופה הגדול ביותר בניו-יורק, JFK, עוברים כ-53.6 מיליון נוסעים בשנה.

מספר תיירים

לונדון וניו-יורק הן מהערים המתויירות בעולם. נכון לשנת 2019 לפי Business Insider ופורבס, לונדון היא העיר השלישית בעולם במספר התיירים, עם כ-19 מיליון תיירים בשנה. ניו-יורק נמצאת במקום השביעי עם 13.6 מיליון תיירים בשנה. במקום הראשון אגב, נמצאת בנגקוק עם כמעט 23 מיליון תיירים בשנה, נכון לשנת 2019.

מלונות בלונדון ומלונות בניו יורק

בלונדון 1012 מלונות, לעומת 696 מלונות בניו-יורק (460 מתוכם, אגב, נמצאים במנהטן).

Booking.com

חדרי מלון

בלונדון כ-123 אלף חדרי מלון, לעומת 90 אלף בניו-יורק.

מוזיאונים בלונדון מול מוזיאונים בניו יורק

בלונדון כ-383 מוזיאונים, לעומת 220 בניו-יורק.

תיאטראות בלונדון לעומת ניו יורק

בלונדון 214 תיאטראות, לעומת 420 בניו-יורק.

גלריות אמנות בלונדון מול ניו יורק

בלונדון 857 גלריות אמנות, לעומת 721 בניו-יורק.

ניו יורק מול לונדון - השוואה

המסעדות בלונדון מול המסעדות בניו יורק

לפני שנתחיל להשוות מסעדות וברים, חשוב מאוד לזכור שזה משהו שקשה מאוד לספור משום הנתונים משתנים מאוד ממקור למקור, מה גם שנפתחים ונסגרים כל הזמן מקומות, וגם הרבה מקומות שייכים לרשתות, וגם לעתים ישנו קושי להגדיר האם מקום הוא מסעדה של ממש או בית קפה.

נכון להיום רשומות באתר Tripadvisor כ-19,368 מסעדות בלונדון לעומת 11,017 מסעדות בניו-יורק. בנוסף, נתוני משרדי הבריאות/הפיקוח על מסעדות ובתי קפה בערים השונות מספקים תובנות בנושא. נכון להיום רשומות כ-39,338 מקומות שמספקים שירותי מזון בלונדון באתר של משרד הבריאות הבריטי, לעומת 26,642 מקומות בניו-יורק.

מסעדות מכוכבות מישלן בלונדון ובניו יורק

נכון להיום בלונדון כ-70 מסעדות עם כוכבי מישלן, לעומת 76 מסעדות מכוכבות בניו-יורק. כמו כן, נכון להיום ישנן בלונדון רק שלוש מסעדות עם דירוג של שלושה כוכבי מישלן, לעומת חמש בניו-יורק.

פאבים / ברים בלונדון ובניו יורק

נכון לשנת 2018 פועלים ברחבי לונדון 3,540 פאבים, לעומת 2,657 בניו-יורק. עם זאת חשוב לציין, שבניו-יורק ישנם הרבה יותר ׳ברים מאולתרים׳ ודאנס-ברים מאשר בלונדון.

מחיר כוס קפה בלונדון לעומת ניו יורק

מדד ה-UBS למחירי כוסות הקפה בעולם נכון לסוף שנת 2019, מצא שלונדון מדורגת במקום ה-19 בעולם במחיר ממוצע כוס קפה – 3.88 דולר, לעומת ניו-יורק שמדורגת במקום ה-33, ובה מחיר ממוצע של כוס קפה 3.12 דולר. שתיהן, אגב, זולות מתל-אביב, שמדורגת במקום ה-14 בעולם, ובה המחיר הממוצע לכוס קפה 4.09 דולר (שהם 14 ש”ח).

מחיר כוס בירה בלונדון מול ניו יורק

מחיר פיינט בירה ממוצע בלונדון 5 פאונד (6.41 דולר), לעומת 6 פאונד (7.7 דולר) בניו-יורק.

מחיר ארוחה במסעדה ממוצעת

מחיר ארוחה מלאה (ראשונה, עיקרית וקינוח) במסעדה ממוצעת בלונדון כ-30 פאונד (38.4 דולר) לסועד, לעומת 37.2 פאונד (47.6 דולר) לסועד בניו-יורק.

מחיר ארוחה במקדונלד׳ס

מחיר ממוצע של ארוחה במקדונלד׳ס בלונדון הוא 6 פאונד (7.68 דולר), לעומת 7.04 פאונד (9 דולר) בניו יורק.

מועדונים בלונדון ובניו יורק

בלונדון 2,200 מועדונים, לעומת יותר מפי 3 בניו-יורק – כ-7,200 (!) מועדונים. בנוסף, ברים ומועדונים בניו-יורק פתוחים לרוב עד שעות מאוחרות בהרבה מאשר בלונדון.

מועדוני הופעות חיות בלונדון ובניו יורק

בלונדון 349 מועדוני הופעות חיות, לעומת 227 בניו-יורק.

מספר הופעות בשנה

בלונדון יש ממוצע של 17,000 הופעות מוזיקליות בשנה, לעומת 22,200 בניו-יורק.

מספר השווקים בלונדון מול השווקים בניו יורק

לונדון נחשבה תמיד למעצמת שווקים, ואכן, בלונדון רבתי יש נכון להיום 280 שווקים, לעומת 37 שווקים בניו-יורק.

השוואת אוכל - לונדון מול ניו יורק

אולימפיאדות

לונדון אירחה את האולימפיאדה שלוש פעמים (יותר מכל עיר אחרת בעולם). ניו-יורק עדיין לא אירחה אף אולימפיאדה.

אצטדיונים / אולמות ספורט עם יותר מ-20,000 מושבים

בלונדון יש כ-13 אצטדיוני ענק ואולמות ספורט שמסוגלים לארח אירועי ספורט אולימפיים ובינלאומיים, לעומת 3 בניו-יורק.

רמזורים

בניו-יורק 12,460 רמזורים, יותר מפי 2 מלונדון, שבה 6,000 רמזורים.

אתרי מורשת עולמית

בלונדון ארבעה אתרי מורשת עולמית של אונסק״ו, לעומת אתר אחד בניו-יורק.

טבע בלונדון מול טבע בניו יורק

לניו-יורק יש חופי ים, לעומת לונדון שאין לה חופים כלל. לעומת זאת, בתחומי לונדון יש אגמים, מה שאין בניו-יורק.

יוקר המחייה

ניו-יורק מדורגת במקום החמישי במדד הערים היקרות ביותר בעולם, בעוד לונדון מדורגת במקום ה-12. עם זאת, לפי ה-Guardian, מאז הברקזיט לונדון הולכת ונעשית זולה יותר ויותר.

מחירי הדיור והשכירות בלונדון אל מול ניו יורק

אין ספק שהמגורים בשתי הערים יקרים, אבל לונדון טיפ-טיפה פחות יקרה מהתפוח הגדול. מחיר השכירות הממוצעת לדירת חדר בלונדון (מחוץ למרכז העיר) כ-1,202 פאונד (1,542 דולר), לעומת 1,414 פאונד (1,814 דולר) בניו-יורק. ומה לגבי קניית בית? כאן המגמה הפוכה – דווקא בלונדון קניית בתים נחשבת יקרה יותר – מחיר דירה ממוצע בלונדון רבתי הינו 453 אלף פאונד (581 אלף דולר), לעומת 322 אלף פאונד (413 אלף דולר) בניו-יורק.

מחיר ליטר דלק

לאנשים שמחזיקים רכב פרטי (בעיקר בפרברים) מחירי הדלק הרבה יותר משתלמים בניו-יורק. מחיר של ליטר דלק בניו-יורק זול כמעט פי 2 מאשר בלונדון – 0.68 דולר בניו-יורק לעומת 1.49 דולר בלונדון.

משכורת ממוצעת

נראה שלפחות יש התאמה בין המחירים הגבוהים בניו-יורק לגובה המשכורת. המשכורת הממוצעת בניו-יורק גבוהה בהרבה מזו של לונדון – משכורת חודשים ממוצעת של 4,542 דולר לחודש בניו-יורק, לעומת 2,952 דולר בחודש בלונדון. עם זאת, חשוב לציין שבלונדון שירותי הבריאות הציבורית ניתנים בחינם, לעומת ניו-יורק שבה מדובר בהוצאה משמעותית, ומספר ימי החופשה השנתיים לעובדים בלונדון גבוהים כמעט פי שלושה מאשר בניו-יורק. 

מספר מיליארדרים

לפי פורבס ונכון לשנת 2020, בתחומי לונדון מתגוררים 72 מיליארדרים, לעומת 103 מיליארדרים שמתגוררים בניו-יורק.

ניו יורק מול לונדון - השוואת עלויות מחיה

תחבורה ציבורית בלונדון מול ניו יורק

נראה שניו-יורק מנצחת את לונדון בכמה מדדים הנוגעים לתחבורה הציבורית – בלונדון המחיר הממוצע לנסיעות עומד על 166 דולר לחודש, לעומת רק 116 דולר בניו-יורק, שבה התושבים גם נהנים מיותר קווים שעובדים 24 שעות לעומת לונדון, שבה רק קווים מועטים עובדים בשעות הלילה, ורק בסופי השבוע.

רכבות תחתיות

בניו-יורק ישנן 472 תחנות סאבוויי, לעומת 270 תחנות אנדרגראונד בלונדון. גם כמות הנוסעים היומית ברכבת התחתית גדולה יותר בניו-יורק (5.28 מיליון) מאשר בלונדון (3.22 מיליון). בניו-יורק יש כ-1,055 ק״מ (!) של מסילות רכבת תחתית, לעומת 400 ק״מ בלבד בלונדון. לעומת זאת, בלונדון יש כ-428 מדרגות נעות בתחנות התחתית השונות, לעומת 60 בניו-יורק.

אוטובוסים

ההבדל בין מספר האוטובוסים בין שתי הערים לא גדול. בלונדון כ-6,800 אוטובוסים, לעומת 5,600 אוטובוסים בניו-יורק.

ניו יורק מול לונדון - השוואת תחבורה

המוניות השחורות של לונדון מול המוניות הצהובות של ניו-יורק

המוניות הצהובות של ניו-יורק והמוניות השחורות של לונדון הן כבר מזמן סימן היכר שמוכר בכל העולם. בלונדון יש 21,000 מוניות שחורות, לעומת 13,500 מוניות צהובות בניו-יורק.

מה צריך כדי להיות נהג מונית בלונדון?

עובדת בונוס: כדי להפוך לנהג מונית בלונדון, עליך לעבור את אחד מהמבחנים הקשים בעולם – ״הידע״ (The Knowledge) מבחן שדורש היכרות בעל-פה עם עשרות אלפי נקודות שונות בעיר, אלפי רחובות, מאות שכונות ואינספור מסלולים. לרוב תהליך הלמידה למבחן נמשך מספר שנים. לעומת זאת, כדי להפוך לנהג מונית בניו-יורק, יש לעבור קורס נהיגה בן שש שעות, שבסופו מבחן פשוט למדי. ..

לסיכום – לונדון או ניו יורק, איזו עיר שווה יותר?

תלוי מה אתם אוהבים ואת מי שואלים. לדעתי אין פה בכלל תשובה חד-משמעית, כי יש דברים שבהם לונדון מנצחת ודברים שניו-יורק מנצחת. למשל, מי שאוהבים שלווה, שטחים ירוקים ופארקים, ייהנו יותר מלונדון, לעומת חובבי חיי הלילה, שבתחום הזה ניו-יורק לוקחת בהליכה. חובבי אירופה הקלאסית ימצאו את עצמם יותר בלונדון, לעומת ניו-יורק שמתהדרת בלוק מודרני ותוסס יותר.

יש גם לא מעט תחומים שבהם שתי הערים מציגות מבחר מרשים בסקאלה דומה (עם יתרון קל בלבד לאחת על השנייה), למשל בכל הנוגע לשופינג, מסעדות, תרבות ואמנות. בשורה התחתונה, מדובר בשתי ערי עולם מובילות, שכדאי לכל אחד/אחת לבקר בהן לפחות כמה פעמים, ויש לשתיהן אינסוף דברים להציע, גם בביקור העשירי.  

שאלות ותשובות

איזו עיר עדיפה? לונדון או ניו יורק?

ברור שאין תשובה מוחלטת לדבר הזה, ובכלל המונח ״טוב״ או ״עדיף״ הוא סובייקטיבי. מה שאפשר למדוד זה דברים כמו גודל, אוכלוסיה, מספר פארקים, מוזיאונים וכו׳. אבל לדעתנו התשובה האמיתית היא שמדובר בשתי ערי עולם מובילות, מרתקות ואינסופיות שכדאי לכל אחד/אחת לבקר בהן מתישהו. בגדול, היינו ממליצים על לונדון למי שמעדיפים עיר גדולה שיש בה הכל אבל עם ניחוח ואווירה יותר אירופאית-קלאסית. את שאר המדדים וההשוואות בין הערים תמצאו כאן במאמר.

איפה יש יותר אטרקציות? בלונדון או ניו יורק?

תלוי באיזה אטרקציות מדובר. למשל בלונדון יש יותר פארקים, מוזיאונים ושווקים, אבל בניו-יורק יש יותר מועדונים, תיאטראות ומסעדות מכוכבות מישלן. בשורה התחתונה, לאף אחת מהערים הללו לא חסרות אטרקציות, ויש מספיק מה לעשות בהן גם למי שמבקרים בהן בפעם העשירית או ה-20.

מי יותר יקרה? ניו יורק או לונדון?

ברוב המדדים, ניו יורק יקרה יותר מלונדון לתייר הממוצע. יש מספר דברים לעומת זאת שבהם לונדון יקרה יותר, למשל בתחבורה הציבורית, שבניו-יורק גם עובדת 24 שעות ביממה. חשוב גם לזכור שאורך הטיסה מישראל ומחירה נמוכים משמעותית לטובת לונדון, שקרובה לישראל יותר מפי 2 מאשר ניו-יורק. מצד שני, למרות שניו-יורק יקרה יותר, ארה״ב שמסביב לה נחשבת לזולה יותר מאשר בריטניה.

למה בכלל לערוך השוואה בין לונדון לניו-יורק?

מדובר בשתי ערי עולם עצומות ומרכזיות, שהן הערים שנחשבות למשפיעות ביותר על התרבות והעולם המערבי, וגם שתי הערים היחידות בעולם שהן בדרגת אלפא++ (A++) בדירוג ערי העולם (Global Cities), דירוג שמדרג את ערי העולם לפי החשיבות והמרכזיות שלהן בתרבות, בכלכלה, בעסקים, בתיירות ובתחומים נוספים.