ביקור בתערוכה במרכז לונדון שמציגה את האוסף הגדול בעולם של האמנות של בנקסי, אמן הגרפיטי המפורסם בעולם

לאחרונה ביקרתי בתערוכה שנקראת The Art of Banksy, תערוכה פרטית שמציגה את האוסף הגדול בעולם של האמנות של בנקסי (Banksy), אמן הרחוב הידוע בעולם, יליד בריטניה. התערוכה מבוססת על אוספים פרטיים של אספנים מרחבי העולם – מאוסטרליה ועד ישראל.

בנקסי הוא אמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם כיום. אף אחד לא יודע מי הוא באמת. הוא מצייר לרוב בספריי תוך שימוש בשבלונות, וכך מופיעות מהר יצירות שלו מבלי שהוא יצטרך לחשוף את זהותו. הוא נודע גם ב״תעלולים תקשורתיים״ כמו היצירה שגרסה את עצמה אחרי המכירה הפומבית או השטרות של הנסיכה דיאנה. לאחרונה ביקרתי בתערוכה הגדולה בעולם של האמנות שלו, שמורכבת מלא מעט אוספים פרטיים.

מצ׳רצ׳יל הפאנקיסט ועד למיידה הפרחים. יצירות מהתערוכה
מצ׳רצ׳יל הפאנקיסט ועד למיידה הפרחים. יצירות מהתערוכה

התערוכה, שהוצגה באזור קובנט גרדן שבמרכז לונדון, כללה הרבה יצירות ממה שמכונה ״תור הזהב״ של בנקסי (1997-2008). בתערוכה הזו אפשר היה לראות גם לא מעט ציורים ויצירות של בנקסי שלא מהרחוב (יש לו גם הרבה על קנבס), ויצירות פחות מוכרות, כולל כמה עיצובים שהוא עשה למוזיקאים כמו Blur או לבני עירו בריסטול (ואחד מההרכבים האהובים עלי באופן אישי) – מאסיב אטאק. אגב, ישנן השערות שטוענות שבנקסי שהוא הסולן של מאסיב אטאק, רוברט דל נג׳ה, בעוד רוב ההשערות מצביעות על ברנש בשם רובין גאנינגהם.

כאמור, אף אחד עד היום לא יודע מי זה בנקסי (עוד אחד מיני טריקים תקשורתיים שמוסיפים עניין לדמות ולאמן). מה שכן ידוע זה שהוא מגיע מבריסטול  שבמערב אנגליה (בירת הגרפיטי של בריטניה, ועיר שאני ממש ממליץ לבקר בה!), שהוא נוהג לצייר במהירות תוך שימוש בשבלונות ולהיעלם.

במהלך השנים בנקסי נודע בכמה ״תעלולים״ תקשורתיים רבי רייטינג – מפיזור השטרות עם התמונה של הנסיכה דיאנה ברחבי לונדון, ועד לציור המפורסם של הילדה עם הבלון שאיך שנמכר במכירה פומבית ״גרס״ את עצמו, למי שלא מכירים את המקרה שמתי סרטון יוטיוב בתחתית העמוד.

airalo ad
עכשיו אתם צוחקים, אבל יום יבוא ואני אהיה פה הבוס
עכשיו אתם צוחקים, אבל יום יבוא ואני אהיה פה הבוס

בנוסף לתעלולים התקשורתיים, ואולי כחלק מהאסטרטגיה השיווקית שלו, בנקסי הוא אחד מאמני הרחוב היותר פוליטיים שיש, ומרבה לעסוק ביצירות שלו במסרים המצופים מאמן מהסוג הזה – ביקורת על תרבות הצריכה, ביקורת על השיטה הקפיטליסטית (לפעמים עם קריצה לצביעות של הביקורת תוך הנאה ממנעמיה), ביקורת ״מקורית״ משהו על ישראל והמערב, ואפילו ביקורת על אימפריאליזם ועל בית המלוכה הבריטי. מיותר לציין שכל זה עובד לו – בנקסי שווה היום לפי ההערכות למעלה מ-50 מיליון דולר לפחות.

פרסומת של מסעדת מזל בלונדון

בעבודותיו יש גם לא מעט התייחסות לתרבות הפופ ולסמלים מקובלים במערב, מהציור המפורסם של ג׳ון טרבולטה וסמואל אל ג׳קסון יורים בבננות במקום באקדחים, ועד ווינסטון צ׳רצ׳יל כפאנקיסט, ומרים המניקה את ישו עם בקבוק רעל, או רעול פנים שזורק זר במקום רימון.

חסוס מדגמן שופינג ושתיית יין פטישים צה״לי
חסוס מדגמן שופינג ושתיית יין פטישים צה״לי

אמנם בנקסי רחוק מלהיות כוס התה (או החליטה) שלי, אבל אין ספק שמדובר באמן פורה שהוא תופעה, ואפשר ללמוד ממנו דבר או שניים, אם לא באמנות אז לפחות ביצירת אפיל בקרב הקהל ובשיווק מבריק.

נהגוס - פרסום לרוחב
היצירה שגרסה את עצמה